Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat szuka kupca na tereny po starym szpitalu. Zmiany w studium zachęcą inwestorów?

Jacek Drożdż
Budynki starego szpitala już dwa razy były wystawiane na sprzedaż. Bez powodzenia
Budynki starego szpitala już dwa razy były wystawiane na sprzedaż. Bez powodzenia Jacek Drożdż
Czy magistrat pójdzie na rękę starostwu i dokona zmian w studium kierunków zagospodarowania Radomska? Dokument przewiduje, że teren przy ul. Wyszyńskiego, z budynkami poszpitalnymi, powinien być co najmniej w połowie pokryty zielenią.

Po przeprowadzce szpitala do nowej siedziby przy ul. Jagiellońskiej, budynki przy Wyszyńskiego stoją puste. Władze powiatu zapowiadały sprzedaż nieruchomości, ale mimo ogłoszonych dwóch przetargów, chętnych nie znaleziono. Cena ustalona na 9 mln zł nie powinna odstraszyć, tym bardziej że budynki położone są w ścisłym centrum Radomska.

Problem może leżeć gdzie indziej. Okazuje się, że w studium miasta zapisano, iż mają to być tereny zielone. Przyszły nabywca powinien więc liczyć się z tym, że co najmniej połowa działki powinna zostać obsadzona roślinnością...
- Dla inwestora jest to tak naprawdę teren niezbyt atrakcyjny. Co prawda, może tam zaproponować usługi, ale musi też liczyć się z innymi wymogami, np. budową parkingów - tłumaczy wicestarosta Andrzej Plutecki. - Biorąc to wszystko pod uwagę: zieleń, parkingi, drogi dojazdowe, okazuje się, że na postawienie jakiegoś obiektu wcale nie ma tam za dużo miejsca.

Dlatego jeszcze w lipcu starostwo wystąpiło do magistratu z wnioskiem o przeprowadzenie zmian w studium dla terenów, na których znajduje się stary szpital. Wówczas powiat usłyszał, że jest to niemożliwe. Dlaczego? Bo na początku 2011 roku została dokonana ocena aktualności studium i wówczas radni uznali, że nie trzeba zmieniać zapisów w dokumencie. Taką ocenę przeprowadza się zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym co najmniej raz na kadencję.

- Pani prezydent zapewniła jednak, że nie wyklucza, iż w przyszłości powróci do tego tematu. Liczymy, że stanie się to na początku przyszłego roku. I dlatego ponownie wystąpiliśmy z pismem przypominającym o naszym wniosku - mówi Andrzej Plutecki. - Mam nadzieję, że miasto również widzi potrzebę zmian na tym terenie. Stary szpital będzie wyglądał coraz gorzej. Jeśli nie będzie zmian w studium, to nie ma się co łudzić, że pojawi się inwestor, który w tym miejscu postawi coś, co upiększy Radomsko.

Aby można było wprowadzić zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta, trzeba przeprowadzić analizę wszystkich wniosków, które w tej sprawie trafiły do magistratu. A to dopiero początek.
- Wszystkie procedury, łącznie z uzyskaniem uzgodnień, zebraniem wniosków, wyłożeniem do publicznego wglądu, czasem na składanie uwag, itp. mogą potrwać nawet półtora roku - wyjaśnia Marcin Rumin-Pluciński, naczelnik wydziału architektury w urzędzie miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto