Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w wieżowcu przy Piastowskiej w Radomsku? To kolejny już fałszywy alarm

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Archiwum
W środę, 18 maja, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku otrzymali sygnał o pożarze w wieżowcu przy ulicy Piastowskiej w Radomsku.

W środę około godziny 18.30 strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku otrzymali sygnał o pożarze w wieżowcu przy ulicy Piastowskiej w Radomsku. Na miejsce wysłano kilka wozów strażackich i właściwie całą załogę, po czym okazało się, że to fałszywy alarm. Ze statystyk strażaków wynika, że to czwarte tego typu zgłoszenie dotyczące tego samego miejsca, które miało miejsce w ciągu ostatniego roku.

Ktoś dzwoni i zgłasza pożar w wieżowcu. Zgłoszenie jest na tyle mało konkretne, że strażacy muszą sprawdzić cały budynek, a w tym czasie ktoś naprawdę może potrzebować pomocy.

W przypadku takiego zgłoszenia na miejsce musimy zadysponować duże siły i środki, w tym samochód w drabiną. To, że w tym miejscu dochodzi do fałszywych alarmów nie oznacza, że możemy zgłoszenie zbagatelizować. Za każdym razem budynek musi być dokładnie sprawdzony. Strażacy sprawdzają poszczególne mieszkania i ewentualne oznaki zewnętrzne. Konieczność wykonania tych działań ogranicza naszą zdolność operacyjną - mówi kpt. Marek Jeziorski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.

Jak dodaje, rzecznik radomszczańskiej straży to typowe tzw. złośliwe alarmy.

- Sprawca nie został jeszcze ustalony - mówi nadkomisarz Aneta Wlazłowska z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku. Policjanci prowadzą postępowanie, mające na celu pociągnięcie do odpowiedzialności "żartownisia". Jednocześnie policja apeluje o rozsądek i przypomina, że wszczynanie fałszywych alarmów wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Przypomnijmy, fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu jest karane. Zgodnie z art. 224 a KK: § 1. Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 zawiadamia o więcej niż jednym zdarzeniu, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto