Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace archeologiczne w centrum Radomska. Najpierw wykopaliska, potem budowa parkingu ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Prace archeologiczne w centrum Radomska. Najpierw wykopaliska, potem budowa parkingu
Prace archeologiczne w centrum Radomska. Najpierw wykopaliska, potem budowa parkingu fot. M. Kulka
W centrum Radomska - na terenie między ul. Reymonta i al. Jana Pawła II - trwają prace archeologiczne, wcześniej wyburzono tutaj kamienicę. To pierwszy element dużej inwestycji - budowy parkingu.

Od dwóch miesięcy w centrum Radomska trwają wykopaliskowe badania archeologiczne. Najpierw na terenie między ul. Reymonta a al. Jana Pawła II wyburzono kamienicę, następnie do pracy przystąpili archeolodzy. W przyszłym roku w tym miejscu ma funkcjonować nowy parking.

Pod współczesnymi nawarstwieniami znajdujemy stare Radomsko od czasów średniowiecznych po czasy nowożytne. Znaleźliśmy już dość rozległą osadę średniowieczną, wstępnie materiały, które tu znajdujemy, datujemy na XIII wiek, czyli początki naszego miasta - wyjaśnia Krzysztof Błaszczyk, archeolog nadzorujący prace. - Jeżeli chodzi o czasy nowożytne, mamy tu XVII-wieczne podziały ulicy i budynek z końca XIX wieku. Dziś wiemy już, że kamienica ta stała jeszcze na innym budynku, najprawdopodobniej szachulcowym, już nie tak dużym, a ten jeszcze na wcześniejszym budynku drewnianym.

Archeolog zwraca uwagę na wielowarstwowość działki. Liczy, że w dalszych etapach prac uda się na niej znaleźć pozostałości po placu kościelnym i cmentarzu.

Pracujący między ul. Reymonta a al. Jana Pawła II cały czas znajdują materiały masowe, potłuczone garnki, ceramikę, trochę porcelany, kafle piecowe, dużo zwierzęcych kości, monety datowane od XVII wieku i sporo skorodowanych materiałów. Jak zapowiada Krzysztof Błaszczyk, prace archeologiczne potrwają jeszcze około 4-5 miesięcy. To, czy się wydłużą będzie zależało od tego co uda się jeszcze odkryć.

Sama budowa parkingu powinna ruszyć jeszcze w tym roku.

Nowy parking w centrum Radomska

Na zaplanowanej przestrzeni użytkowo-rekreacyjnej pojawi się parking, ogródek deszczowy i ogródek zapachowy.

Powstanie 60 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych, które wykonane zostaną z kostki betonowej ażurowej. Powstaną również drogi dojazdowe i chodniki z kostki a'la granit. Na terenie inwestycji pojawią się elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, leżaki z palet, a także budki dla owadów i studnie abisyńskie. W ogrodzie zapachowym stanie altana, a prowadzić do niej będą tłuczniowe ścieżki.

Zaplanowano także nasadzenia 45 gatunków roślin, w tym 5 gatunków drzew jak klon polny, klon tatarski, brzozy pożyteczne, śliwy wiśniowe i świdośliwy lamarckie. Ponadto powstaną 2 stanowiska przystosowane do ładowania pojazdów elektrycznych.

Inwestycja ma być wykonana do końca października 2022 roku. Jej koszt to ponad 3 mln złotych.

Wykopaliska prowadzono także przed rewitalizacją ul. Reymonta. Co wtedy odkryto? Zobacz:

Tajemnice przeszłości Radomska. Co odkryto podczas wykopalisk w centrum miasta? [ZDJĘCIA]

Tajemnice przeszłości Radomska. Co odkryto podczas wykopalisk w centrum miasta?

Tajemnice przeszłości Radomska. Co odkryto podczas wykopalis...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto