Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracują w nadmiernym hałasie w zakładach w Radomsku. Sanepid interweniuje, będzie poprawa?

mk
fot. Archiwum Polska Press
W 2019 roku radomszczański sanepid przeprowadził kontrole warunków pracy w 155 obiektach w Radomsku i powiecie, w których zatrudnionych było 5 229 osób. Okazuje się, że w zbyt dużym hałasie pracowało 367 pracowników.

W 2019 roku radomszczański sanepid przeprowadził kontrole warunków pracy w 155 obiektach w Radomsku i powiecie, w których zatrudnionych było 5 229 osób. Na co wskazują wyniki postępowań?

Nieprawidłowości w zakresie stanu sanitarnego stwierdzono w 18 zakładach. Najczęściej stwierdzane uchybienia to brak odpowiednich pomieszczeń sanitarno-higienicznych, zły ich stan oraz uchybienia w zakresie stosowania substancji chemicznych w czasie pracy. W 13 zakładach nieprawidłowości usunięto, w 5 obiektach po upływie terminu realizacji decyzji, ponownie pojawią się kontrolerzy.

Hałas w miejscu pracy

Specjaliści z sanepidu zbadali również czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. W 46 zakładach stwierdzono brak aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy lub nieprawidłową ocenę ryzyka zawodowego. W wyniku podjętych przez pracodawców działań polegających na wymianie parku maszynowego, modernizacji urządzeń emitujących hałas czy zmian organizacyjnych obniżono poziom natężeń czynników szkodliwych i poprawiono warunki pracy dla 81 pracowników. Dotyczyło to zakładów Whirlpool (drgania), Fameg (drgania), PRT Radomsko i Metalurgii (hałas).

W zakładzie Whirlpool w dalszym ciągu 15 pracowników pracuje w przekroczeniu hałasu. W sprawie toczy się postępowanie administracyjne. Termin realizacji nakazu obniżenia poziomu hałasu co najmniej do obowiązujących norm jeszcze nie upłynął.

Od wielu lat przekroczenia najwyższego dopuszczalnego natężenia poziomu hałasu występują w pięciu zakładach pracy - Ardagh Metal Beverage (w warunkach takich pracuje 100 osób), Fameg (235 pracowników), Metalurgia (10 osób), Recan Organizacja Odzysku (5 osób) i Tartak Gidle (2 pracowników).

- Przyczyną przekroczeń poziomu hałasu jest w większości przestarzały technologicznie park maszynowy - tłumaczą pracownicy sanepidu. - Ogółem w przekroczeniach norm higienicznych hałasu pracowało 367 pracowników, czyli 2,6 procent wszystkich pracowników zatrudnionych na terenie powiatu. Dla porównania w roku poprzednim takich osób było więcej, bo aż 440.

Utrzymujące się od dłuższego czasu przekroczenia norm hałasu spowodowały liczniejsze kontrole sanepidu, a także działania promujące zdrowie. Pracodawcy wprowadzili w życie program działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia pracowników na hałas. Program jest na bieżąco monitorowany. Pracownicy stosują atestowane ochronniki słuchu, a pracodawcy starają się sukcesywnie zmniejszać narażenie ich na hałas. Jak przyznaje sanepid, póki co działania te nie przyniosły efektu.

Choroby zawodowe

Istotnym zagrożeniem występującym w środowisku pracy na terenie powiatu radomszczańskiego są czynniki rakotwórcze rejestrowane w 33 zakładach pracy. Narażenia dotyczyły głównie pyłu drewna twardego w zakładach produkujących meble.
W 2019 roku przeprowadzono 11 postępowań dotyczących chorób zawodowych, wydano 4 decyzje stwierdzające te choroby (2 przypadki boreliozy u rolników, oraz astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa u piekarza).

Źródło: Ocena stanu sanitarnego powiatu radomszczańskiego - PSSE w Radomsku

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto