Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 170 obiektów znalazło się w Gminnej Ewidencji Zabytków Radomska

Jacek Drożdż
Jednym z najbardziej znanych zabytków Radomska jest ratusz
Jednym z najbardziej znanych zabytków Radomska jest ratusz Wioletta Bąk-Kempa
Ci, którzy utyskiwali, że w Radomsku nie ma wielu zabytków, będą zdziwieni. Do gminnej ewidencji wpisano bowiem 168 obiektów. To dużo? Tylko pozornie, na wstępnej liście znalazło się ich ponad 400.

Specjaliści, którzy zajmowali się Radomskiem, dowodzą, że zabytkiem jest nie tylko budynek czy budowla, ale również może nim być zwykła pompa stojąca przy drodze...
- Nie ma miasta, które nie miałoby zabytków. W naszym kraju w wyniku tragicznych wydarzeń dziedzictwo narodowe jest jednak bardzo uszczuplone - mówi profesor Jan Salm, współtwórca ewidencji. - W przypadku Radomska zabytków szukaliśmy, odwołując się do istniejących zasobów wiedzy, gościliśmy tu także kilkakrotnie, przeczesując teren, poszukując obiektów, które powinny się w ewidencji znaleźć lub z niej zniknąć.

Radomsko nie ma może zabytków z głębokiej przeszłości, ale są obiekty sakralne, kapliczki, budynki przemysłowe czy stanowiska archeologiczne, które świadczą o historii i rozwoju miasta. Do szczególnie interesujących architekci zaliczyli m.in. budynki i budowle po byłych zakładach Metalurgii (m.in. charakterystyczny komin), budynki byłej fabryki Thoneta, w ewidencji znalazły się również kościoły, 15 kapliczek, trzy cmentarze oraz budynki powstałe w latach 70.

- Miejski Dom Kultury to czołówka architektury z tego okresu w naszym województwie. Porównywalne budynki można znaleźć tylko w Opocznie, Kutnie... Nieźle prezentuje się również urząd miejski - wylicza Jan Salm. - Na uwagę zasługują budynki kolejowe, dworzec PKP i przede wszystkim wieża ciśnień... Początkowo na naszej liście znalazło się ponad 400 obiektów, ale część z nich musieliśmy ostatecznie wykreślić. Z różnych przyczyn. Albo budynki zostały zupełnie zniszczone, albo tak bardzo zmieniły swoją pierwotną funkcję i wygląd, że trudno zaliczyć je obecnie do zabytków.

Nie można zapominać również o Stobiecku Miejskim. Nie tylko chata tatarska została wpisana do gminnej ewidencji zabytków, ale również teren obejmujący część dzisiejszej dzielnicy Radomska.
- Ewidencja to pierwszy krok. Teraz będzie można ją uzupełniać, a ona sama stanowi podstawę do sporządzania programów opieki nad zabytkami - dodaje prof. Salm. - Może być pomocna również np. w promocji. O tym, jak zostanie wykorzystana, zdecydują władze miasta.

- Staramy się dbać o zabytki, bo to nasze wspólne dobro. Już szukamy pieniędzy z zewnątrz, by przeprowadzić remonty, w miarę naszych możliwości. Część pieniędzy na remont domu kultury pochodziła np. z ministerstwa kultury - mówi Marek Błasiak, wiceprezydent miasta. - Dofinansowanie na remont dostała także z urzędu wojewódzkiego chata tatarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto