Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa rzeki Radomki w Radomsku coraz bliżej. Miasto podpisze porozumienie w Wodami Polskimi

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Przebudowa rzeki Radomki w Radomsku coraz bliżej. Władze miasta w sprawie realizacji inwestycji wstępnie porozumiały się Wodami Polskimi.

Przebudowa rzeki Radomki w Radomsku coraz bliżej? Jak podczas piątkowej (22 kwietnia) konferencji prasowej w urzędzie miasta poinformował prezydent Jarosław Ferenc, miasto w sprawie realizacji inwestycji wstępnie porozumiało się już z Wodami Polskimi. Proces renaturalizacji rzeki podzielony został na trzy etapy.

Na pierwszy ogień ma pójść, według planów, środkowy odcinek Radomki, od ulicy Reymonta do Kraszewskiego. Jak szacuje prezydent, pierwszy etap ma kosztować 20 milionów złotych, przy czym miasto wyłoży 9 milionów, pozostałą kwotę zapewnić mają Wody Polskie. Koleje etapy to zmiany na Radomce na odcinku do Reymonta do ujścia oraz od Kraszewskiego w górę do źródeł.

Całe zadanie ma kosztować około 32,5 mln zł. 60 procent tej kwoty mają wyłożyć Wody Polskie.

Roboczo uzgodniliśmy zakres robót i kwoty. Porozumienie jest w tej chwili analizowane przez zarząd Wód Polskich w Warszawie. Myślę, że na dniach powinniśmy mieć informacje o jego akceptacji. Wody zobowiązały się ze swojej strony zna zdobycie środków na inwestycję - mówi prezydent Jarosław Ferenc. - Jest szansa że jeszcze w tym roku rozpiszemy przetarg na to zadanie.

Co oznacza „renaturalizacja Radomki”? Chodzi m.in. o to, by rzeczka była czystsza, by mogła się samooczyszczać (temu służyć mają bystrza i stopnie wodne). Rzeka zostanie pogłębiona, w niektórych miejscach nawet o jeden metr. Do tego stworzone będą naturalne terasy zalewowe. Gdy wystąpi na Radomce fala powodziowa, to woda rozleje się tylko na takie poldery.

Przy dużych opadach Radomka nie zbiera obecnie nadmiaru wody, która wylewa, doprowadzając do podtopień. Renaturalizacja ma ten problem rozwiązać. Z kolei w czasie suszy zanika przepływ, wody zaczyna brakować. Dlatego tak ważne jest, by przy źródłach Radomki powstał rezerwuar, gdzie woda byłaby gromadzona i w czasie suszy naturalnie odprowadzana.

Czytaj więcej o renaturalizacji:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto