Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po atrakcjach turystycznych gmin powiatu radomszczańskiego

Mariusz Siemiński, jdn, jd, wbk
Gospodarstwa agroturystyczne w powiecie radomszczańskim
Gospodarstwa agroturystyczne w powiecie radomszczańskim Archiwum
Podczas majowego weekendu radomszczanie nie muszą siedzieć w domu przed telewizorem. Dzięki położonym w naszym powiecie gospodarstwom agroturystycznym można aktywnie spędzić czas, np. jeździć konno, łowić ryby czy próbować tradycyjnych regionalnych potraw.

Gdzie spędzić długi, majowy weekend? Jak zaplanować te kilka dni, aby nie siedzieć w domu. Po Świętach Wielkanocnych i zakupowym przedświątecznym szaleństwie dobrze jest złapać choć odrobinę świeżego powietrza i w końcu naprawdę odpocząć. Podpowiadamy - w naszym regionie, zupełnie niedaleko od Radomska jest sporo miejsc, gdzie można wypocząć i "naładować wyczerpane akumulatory", albo po prostu aktywnie i zdrowo spędzić czas.

Rekord Guinnessa na Dniach Radomska 2011. W Parku Solidarności stanie najdłuższa ławka w Polsce

Szlak doliny Pilicy może być wykorzystywany jako pieszy, rowerowy, konny lub narciarstwa biegowego. Przebiega przez Przedbórz, Chałupy, Biały Brzeg, Błota, Stoczyska, Gęsiarnię, Krzętów, Bobrowniki, Ciemiętniki, Praczkę - Kluczewsko. Łączna długość szlaku 31 130 metrów.
Trasa kajakowa biegnąca przez nasz powiat liczy ok. 25 km i wiedzie od Maluszyna przez Ciemiętniki, Bobrowniki, Krzętów, Biały Brzeg aż do Przedborza.
Prezentujemy kilkanaście atrakcyjnych gospodarstw agroturystycznych. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Ośrodki agroturystyczne z reguły mają podobne oferty, ale i tak każde z nich dokłada starań, by nas czymś oczarować, czymś się wyróżnić od konkurencji. Jedni kładą nacisk na aktywny wypoczynek, drudzy na ekologiczne jedzenie, a jeszcze inni zapewniają turystom, np. wędkowanie, czy łowiectwo.

Gmina Dobryszyce

W gm. Dobryszyce znajduje się znana Stadnina Koni Malutkie, w której można nauczyć się od podstaw jazdy konnej. W ośrodku znajduje się też mini zoo, gdzie można obejrzeć kozy (rasa polska, belgijska i afgańska), daniele, owce kameruńskie, dziki i wolierę z ptakami. Jest tam również lama i osioł Edek. To nie wszystkie atrakcje. Stadnina oferuje też przejażdżki bryczką, a dla spragnionych mocnych wrażeń jazdę quadami po specjalnie przygotowanym torze. W gospodarstwie można posmakować chleba wypiekanego tradycyjną metodą w specjalnych piecu, a także przyjrzeć się jego pieczeniu.

Gmina Kamieńsk

Najbardziej znane gospodarstwo agroturystyczne w gm. Kamieńsk znajduje się we wsi Napoleonów. Napoleońska Zagroda Anety Ostrowskiej oferuje gościom wiele atrakcji. Można tam jeździć konno, obejrzeć ptaki ozdobne i skosztować wielu specjałów, np. prosiaka pieczonego w ognisku. Często organizowane są tu imprezy integracyjne i ogniska.
W Hubach Ruszczyńskich agroturystyczne gospodarstwo prowadzi Barbara Stępień, oferuje noclegi w domu położonym ok. 400 metrów od wyciągu na Górze Kamieńsk.

Gmina Żytno

To wiele terenów malowniczo położonych m.in. nad Pilicą. Znajdą tu coś dla siebie m.in. smakosze ryb. W niewielkiej miejscowości Silnica znajduje się smażalnia ryb państwa Nabiałków. W skład gospodarstwa wchodzą stawy rybne o łącznej powierzchni 13 ha. Państwo Nabiałkowie zajmują się głównie hodowlą ryb słodkowodnych. - Można u nas wędkować, zjeść pyszną rybkę, popływać po stawie łódką lub rowerem wodnym - informuje Maria Nabiałek, właścicielka ośrodka. - Do dyspozycji turystów mamy również dwa duże kempingi, gdzie można zamieszkać - dodaje właścicielka.
W Silnicy nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych. Stałym lokatorem kompleksu wodnego jest gościnny łabędź Kuba (często odwiedzają go inne łabędzie), który nie odmawia poczęstunku kawałkiem chleba.

Gmina Przedbórz

W gminie jest wiele terenów wprost wymarzonych do spacerów i przejażdżek rowerowych, m.in. na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

Dzieci z Japonii przyjadą na wakacje do Dojo Stara Wieś koło Przedborza

W Przedborzu wytyczono też ścieżkę przyrodniczo-historyczną...
W Przedborzu wytyczono też ścieżkę przyrodniczo-historyczną, która składa się z ośmiu przystanków. Wśród nich są: Majowa Góra (233 m. n.p.m.), Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Częstochowskiej, zalew przy ul. Turystycznej, kapliczka pożegnalna z 1862 r. przy ul. Częstochowskiej, wydma nad zalewem, dolina Pilicy i cmentarz żydowski, park miejski przy ul. Trytwa, pomnik Tadeusza Kościuszki, miejska oczyszczalnia ścieków.

W miejscowości Kajetanów znajduje się ośrodek agroturystyczny "Samuraj". Gospodarstwo położone jest na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego niedaleko Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki "Dojo - Stara Wieś". W ofercie gospodarstwa znajdują się m.in. spływy kajakowe, piesze wędrówki. Zimą ośrodek oferuje kuligi, a jesienią grzybobranie.

Gmina Kodrąb

Również Kodrąb ma sporo do zaoferowania turystom. Od kilku sezonów można wypoczywać nad tamtejszym zalewem.

We wsi Antoniów znajduje się Stadnina Koni Huculskich. Poza jazdą konną ośrodek oferuje także noclegi.
- Mamy również malutkie zoo. W naszym gospodarstwie są psy, koty, kucyki, świnki peruwiańskie i inne zwierzęta gospodarskie - mówi Andrzej Ruta, właściciel ośrodka w Antoniowie.

Gmina Wielgomłyny

Można tu aktywnie wypoczywać przez cały rok. W Krzętowie znajduje się wiele atrakcyjnych turystycznie ośrodków, a w 2001 roku powstało tu "Stowarzyszenie Rodzinnych Gospodarstw Agroturystycznych w Dorzeczu Warty i Pilicy", skupiające gospodarstwa. Agroturystyczne krzętowskie gospodarstwa oferują szereg atrakcji m.in. pola namiotowe, spływy kajakowe, turystykę rowerową, a także jazdę konną. Również na miłośników wędkarstwa czekają liczne atrakcje, w Pilicy i okolicznych stawach pełno jest ryb.

Również amatorzy łowów i leśnych owoców znajdą tu coś dla siebie. Podczas pobytu w Krzętowie można posmakować produktów z gospodarstw ekologicznych. Mieszkańcy oferują gościom świeże mleko, jaja, wędlinę własnej produkcji i domowe przetwory. W niektórych krzętowskich gospodarstwach można wziąć udział w wypieku chleba i innych potraw.

Można tu zamieszkać w urokliwych osiemnastowiecznych czworakach i spróbować regionalnego przysmaku "Jagnięciny po Krzętowsku".

Gmina Gidle

Atrakcją turystyczną położoną niedaleko od granic Radomska jest skansen pszczelarski w Wygodzie stworzony przez nieżyjącego już mistrza pszczelarskiego Romualda Szczepaniaka. Stoją tu pszczele barcie, wydrążone w pniach dużych drzew można też obejrzeć ciekawe eksponaty zgromadzone w małym muzeum pszczelarstwa. Najstarsza barć wykonana jest z pnia ponad 1000 - letniego dębu. Jak zapewniają pszczelarze, miód z okolic naszego miasta jest wyjątkowo zdrowy.

Na terenie Nadleśnictwa Gidle wytyczono ścieżkę edukacyjno-ekologiczną. Trasa zaczyna się w pobliżu leśniczówki Żytno, prowadzi przez atrakcyjne przyrodniczo miejsca, w których zobaczyć można chronione lub zagrożone wyginięciem gatunki flory i fauny. Część pierwsza ścieżki od wsi Żytno do wsi Ewina składa się z sześciu punktów obserwacyjnych: oczko wodne, żabie oczko, żurawina, kacza smuga, ostoja zwierząt.

Gmina Masłowice

Do niedocenianych, a położonych blisko miasta atrakcji turystycznych należy Chełmska Góra w pobliżu wsi Chełmo. Archeolodzy odkryli tam umocnienie datowane na X wiek. Najpopularniejsza z legend opowiada o śpiących w jej wnętrzu rycerzach, a sama Góra Chełmska miała być zamieszkiwana przez duchy, miały tam odbywać się również sabaty czarownic.

Na szczycie góry można odczytać sporo wyrytych napisów. Najstarsze pochodzą z XIX w.

W samym Chełmie warto obejrzeć kościół z odwróconym prezbiterium i ołtarzem zbudowanym od strony północnej. Kościół ma też swoją legendę. W podziemnym przejściu, łączącym go z Chełmską Górą, krążyć miał duch murgrabiego. Przejścia nie znaleziono, ale w XIX-wiecznych zapiskach znalazła się informacja o odkryciu (za figurą Jezusa) w bocznym ołtarzu, wejścia zamkniętego kamienną płytą. Gdzie dziś jest to wejście? Nie wiadomo. Zmienił się układ i wystrój kościoła.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto