Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy autostradzie A1 w okolicach Radomska powstaje łąka kwietna. To największy łąkowy projekt w Polsce ROZMOWA

Klaudia Gajda
Trwa właśnie największy łąkowy projekt w Polsce. Na ponad 50 hektarach przy autostradzie A1 w okolicach Radomska wysiewana jest łąka kwietna. Finisz prac zaplanowany jest na koniec maja przyszłego roku. Bartosz Zwoliński z Fundacji Łąka opowiada o projekcie.

Skąd pomysł na taką inicjatywę, czyli łąkę wzdłuż autostrady?
Dostaliśmy tutaj taki odcinek o długości 16 km, we współpracy z firmą Strabag. Na powierzchni około 50 ha będziemy mogli założyć łąki kwietne. Łąki kwietne będzie to mieszanka traw oraz kwiatów polnych. Gatunki rodzime, wieloletnie takie, jak między innymi dziewanna wielkokwiatowa, złocień zwyczajny.

Dlaczego to robicie?
Na jednej łące można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąka pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane. W przeciwieństwie do traw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar. Łąka daje też przestrzeń do życia i rozmnażania się a zimą schronienie. Rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawniki. Dzięki temu ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze co ogranicza podlewanie. Łąka wchłania też dwa razy więcej wody niż trawniki, a to ochrona przed podtopieniami i ratunek w czasie suszy. Łąki kosimy rzadziej niż trawnik. Podczas godzinnej pracy kosiarka emituje hałas o natężeniu 90dB i bardzo dużo niebezpiecznych spalin. W jednym sezonie trawniki wymagają koszenia około 20 razy, łąka tylko dwa razy. W przeciwieństwie do trawników łąki można też kosić kosą.

Łąka ma też działanie antysmogowe?
1 m kwadratowy łąki kwietnej jest w stanie pochłonąć tyle pyłów zawieszonych i tyle dwutlenku węgla to pięcioletnie drzewo. Dla ich pielęgnacji nie stosujemy przy wysiewie tej łąki kwietnej żadnych środków chemicznych żadnych herbicydów ani pestycydów. Wszystko jest wykonywanie zgodzie z naturą. Rośliny rosnące na łąkach są nawet 10 razy. Łąki kwietne pięknie wyglądają bez nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. Chemia potrzebna do pielęgnacji trawników zatruwa glebę, powietrze i wodę. Pielęgnacja łąki jest mniej kosztowna i znacznie bardziej przyjazna dla środowiska. wyższe niż trawnik przez co lepiej wyłapują pyły tworzące smog a także obniżają temperaturę powietrza.

Co już na teraz udało się zrobić?
Prace zaczęliśmy z początkiem listopada, obecnie wysiadaliśmy około 11 ha łąki kwietnej. Finisz prac przewidywany jest na koniec maja. Większość prac będzie wykonywana na wiosnę, ze względów na pogodę. W tym momencie prace zostały wstrzymane. Ewentualnie wrócimy do prac jeśli by się polepszyła pogoda. Ale raczej przystąpimy do pracy wraz z nadejściem wiosny.

Przy autostradzie A1 w okolicach Radomska powstaje łąka kwie...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto