MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Psycholog Adrianna Baj z Radomska o urlopach: planujmy wolne dni przez cały rok, nie tylko w wakacje. ROZMOWA

Klaudia Gajda
Arch. pryw.
O planowaniu urlopów mówi psycholog Adrianna Baj z Radomska

W tym roku wiele osób musiało zmienić swoje urlopowe plany – ze względu na rosnące koszty życia. Część całkowicie z nich zrezygnowała z wyjazdu. Jak takie długotrwałe zamknięcie w „czterech ścianach” – wcześniej covid-19 - wpływa na kondycję psychiczną?
Długotrwałe siedzenie w domu negatywnie wpływa na naszą kondycję psychiczną. W tej sytuacji jest o tyle łatwiej, że możemy wychodzić z domu, spacerować, spędzać czas na świeżym powietrzu - jednym słowem, zaspokajać podstawowe potrzeby, które są niezbędne do utrzymania zdrowej kondycji psychicznej.

Czy w obecnych okolicznościach powinniśmy w ogóle myśleć o wakacjach?
To zależy, czy możemy sobie na to pozwolić. Ludzi możemy podzielić na tych, którzy zrobią wszystko (często zadłużając się), żeby wyjechać na wymarzone wakacje oraz na tych, którzy pomimo posiadania większych zasobów pieniężnych są w stanie zrezygnować z wyjazdu, ponieważ martwi ich wizja rosnącej inflacji czy toczącej się wojny na Ukrainie. Pomimo wszystko, zawsze jest dobry czas, by pomyśleć o odpoczynku.

Lepiej zaplanować więcej krótszych wyjazdów w roku, czy jednak jeden-dwa dłuższe? Jak w ogóle odpocząć w wakacje?
Zarówno krótko, jak i długotrwały urlop niosą za sobą liczne korzyści. Starajmy się odpoczywać wtedy, kiedy czujemy zmęczenie. Nie tylko okres wakacji to czas na urlop, planujmy wolne dni przez cały rok. Najważniejszy aspekt, to doświadczenie uczucia rozluźnienia. Zapomnijmy o sprawach zawodowych, codziennych problemach. Aby efektywnie wypocząć, musimy pamiętać o tym, żeby robić to, na co mamy ochotę, relaksować się i cieszyć każdym dniem. Pamiętajmy, żeby wykorzystać każdą wolną chwilę jak najlepiej.

Okres wakacyjny będzie dużym wyzwaniem dla rodziców, którzy będą chcieli zapewnić atrakcje swoim pociechom. Nie wszyscy jednak będą mogli pozwolić sobie na wyjazd. Co zrobić w takiej sytuacji?
Oczywiście nie każdego rodzica stać na wymarzone wakacje. I tu nasza rola - rola rodzica jest bardzo ważna. Powinniśmy porozmawiać z dziećmi o naszej sytuacji, nie tylko po to, aby dziecko było świadome, ale również po to, by nasze dzieci nie czuły się gorzej od innych. Żyjemy w takich czasach, że od najmłodszych lat uczeni jesteśmy tego, by „MIEĆ" a nie „BYĆ".

Jak dbać o więzi rodzinne podczas wakacji?
Dla mnie to najważniejszy aspekt. W natłoku codziennych obowiązków nie mamy czasu dla najbliższych. Urlop to idealny czas na to, by spędzić wolne chwile nie tylko z mężem/żoną i dziećmi. To również idealny czas, by wyjechać gdzieś z rodzicami, rodzeństwem czy dziadkami. Pamiętajmy, że takimi chwilami spędzonymi razem budujemy więź, która przetrwa najgorsze i zostanie z nami na zawsze.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto