Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny chce smogowej mapy Radomska... Urzędnicy odpowiadają: "Mamy już narzędzia do monitorowania stanu powietrza"

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
O pomyśle radnego Radosława Rączkowskiego na utworzenie smogowej mapy Radomska pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Znamy już odpowiedź urzędu miasta na jego wniosek.

O pomyśle radnego Radosława Rączkowskiego na utworzenie smogowej mapy Radomska pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Znamy już odpowiedź urzędu miasta na jego wniosek.

Radny niedawno złożył do prezydenta Radomska Jarosława Ferenc Wniosek o przeanalizowanie stworzenia miejskiej smogowej mapy zagrożeń - na wzór policyjnej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
- Aplikacja taka miałaby na celu zdiagnozowanie największych trucicieli z uwzględnieniem numeru posesji. Mając takie dane i odpowiednie służby moglibyśmy w sposób bardziej skuteczny poprawić jakość życia wszystkich mieszkańców naszego miasta - argumentował radny Radosław Rączkowski.

Więcej o wniosku radnego:

I my zapytaliśmy w urzędzie, czy możliwe jest stworzenie mapy według pomysłu radnego. Wszystko wskazuje na to, że taka mapa nie powstanie.

Miasto posiada już narzędzia do monitorowania na bieżąco stanu powietrza. Są to rozmieszczone na terenie miasta czujniki sprzężone z aplikacją Airly, uruchomioną w 2018 roku - wyjaśnia Marzanna Proszowska, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i gospodarki odpadami w UM.

Jak dodaje, w ten sposób badane jest zanieczyszczenie powietrza w poszczególnych dzielnicach. - Na podstawie tych wskazań jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, że najwięcej zanieczyszczeń generowane jest w częściach miasta, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna oraz tam, gdzie mamy do czynienia z brakiem infrastruktury sieci ciepłowniczej czy gazowej - mówi naczelniczka.

Urzędnicy tłumaczą, że „diagnozowanie największych trucicieli” musiałoby również zostać podparte materiałem dowodowym. Postępowania w przedmiocie spalania niewłaściwego paliwa czy nawet śmieci prowadzone są na podstawie przepisów kodeksu karnego oraz przepisów karnych zawartych bezpośrednio w ustawie o odpadach, a za ich egzekwowanie odpowiadają właściwe organy ścigania.

Obecnie miasto za pomocą ankiet planuje przeprowadzić inwentaryzację źródeł ciepła w celu oszacowania ilości kotłów na paliwa stałe niespełniających norm emisyjnych. Uzyskane w ten sposób dane posłużą do określenia niezbędnych kosztów jakie należałoby ponieść w celu poprawy jakości powietrza w naszym mieście - mówi Marzanna Proszowska.

MAPA AIRLY

Czytaj więcej o walce ze smogiem w Radomsku:

Smog Run 2 w Radomsku. Biegną, by zwrócić uwagę na problem smogu

Smog Run 2 w Radomsku. Biegną, by zwrócić uwagę na problem s...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto