Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: 25 lat później... symulacja wyborów ze SKE "Młodzież dla Europy"

tm
Radomsko: 25 lat później... symulacja wyborów ze SKE "Młodzież dla Europy"
Radomsko: 25 lat później... symulacja wyborów ze SKE "Młodzież dla Europy" fot. TM
18 czerwca 1989 r, to dzień II tury wyborów parlamentarnych, a 25 lat później, w Radomsku uroczysta, wyjątkowa, symulacja obrad Okrągłego Stołu....

18 czerwca 1989 r, to dzień II tury wyborów parlamentarnych, a 25 lat później, w Radomsku uroczysta, wyjątkowa, symulacja obrad Okrągłego Stołu.

Uczestnicy symulacji (uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku, członkowie SKE Młodzież dla Europy, absolwenci PG 3) wcielili się w role uczestników obrad Okrągłego Stołu i w ciągu około kilku godzin mieli za zadanie wypracowanie postanowień, będących efektem końcowym rozmów z 1989 r. Młodzież (koordynowana przez nauczycieli oraz historyków z PTH odział w Radomsku) pracowała w trzech zespołach (ds. reform politycznych, ds. gospodarki i polityki społecznej, ds. pluralizmu związkowego) wcielając się m.in. w role Lecha Wałęsy, Bronisława Geremka, Janusza Reykowskiego, Władysława Baki, Tadeusza Mazowieckiego czy Aleksandra Kwaśniewskiego. Dodatkowo uczniowie utworzyli media, które relacjonowały przebieg wydarzeń (grupa mediów „politycznych”, grupa „prasy brukowej”), wykorzystując do tego m.in. maszynę do pisania.

Po drażliwych, wybuchowych i niezwykle merytorycznych rozmowach, udało się wypracować ostateczne postanowienia obrad Okrągłego Stołu.

Następnie uczestnicy (nie wychodząc ze swoich ról) przenieśli się 25 lat później, do roku 2014 i dyskutowali o minionym okresie, o tym, co się udało, co można było zrealizować lepiej, nad czym Polska jeszcze musi pracować. Dyskusja była bardzo owocna. Po debacie, wszyscy wzięli udział w happeningu pt. "Oddech wolności", tworząc biało-czerwoną flagę i odmienne symbole wolności. Uwieńczeniem symulacji obrad Okrągłego Stołu było uroczyste pokrojenie wolnościowego tortu.

Rozstrzygnięto również powiatowy konkurs "25 lat wolności na 160 sposobów".
Oto wyniki i zwycięskie prace:
"Wolność znaczy tak wiele, jest wartością dla każdego z nas. Dlatego szanuj to i pielęgnuj. Żyj w świecie niezależności i wolności, a nie fantazji-wygraj życie!" (Aleksandra Błasiak - I miejsce )
"Rzeczpospolita Polska – dwa wyrazy o tak ogromnym znaczeniu. Wolność – jedno małe słowo w wielką mocą. Solidarność – parę liter, a tak wiele wdzięczności." (Olga Kowalska - II miejsce)
"Słowo wolność rozumiem jako wolność w wyborach, w wyrażeniu własnego zdania i poglądów. (Magdalena Zagaj - IIII miejsce)

Przyznano także trzy wyróżnienia, wszyscy otrzymali nagrody oraz dyplomy.

Zarówno symulacja, jak i konkurs '25 lat wolności na 160 sposobów' była jednym z etapów realizacji projektu “25 lat wolności” współfinansowanego przez Fundację im. Stefana Batorego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto