Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Akcja "Żonkile" w rocznicę powstania w getcie warszawskim [ZDJĘCIA]

nm
Radomsko: Akcja "Żonkile" w rocznicę powstania w getcie warszawskim
Radomsko: Akcja "Żonkile" w rocznicę powstania w getcie warszawskim fot. ZSE w Radomsku
Akcję "Żonkile" w rocznicę powstania w getcie warszawskim przygotowali uczniowie z ZSE w Radomsku.

19 kwietnia społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku włączyła się w obchody upamiętniające 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji uczniowie pod przewodnictwem rozdali mieszkańcom Radomska zrobione przez siebie papierowe żonkile.
- Wspieramy akcję od samego początku, to już piąta edycja w której uczestniczymy - mówią organizatorzy radomszczańskiej odsłony akcji.

Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów symbolizujących pamięć o bohaterach powstania z 1943 roku. - My młodzi, przedłużamy dzisiaj jego dzieło, oddajemy cześć i hołd walczącym w powstaniu - mówią uczniowie.

Młodzież z "ekonomika", jak co roku, bardzo chętnie przystąpiła do akcji promowanej przez Muzeum Polin, samodzielnie złożyła około 1000 żonkili, wydrukowała plakaty reklamujące akcję , karty wolontariusza , ulotki z informacjami o Powstaniu, a także zapoznała się z historią powstania i postacią pana Marka Edelmana.
- Ta niecodzienna lekcja ma na celu przypomnieć radomszczanom o młodych, pełnych nadziei bojownikach walczących o godną śmierć i wybór umierania, a także wzbudzić chwilę zadumy na temat II wojny światowej - przekonują organizatorzy.

Dokładnie 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). W nierównej walce słabo uzbrojeni bojowcy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca powstania Marek Edelman, który zmarł w 2009 r.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto