Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: będą dopłaty z budżetu miasta do wymiany starych pieców

jd
O inwentaryzację starych pieców w Radomsku pytał radny Łukasz Więcek
O inwentaryzację starych pieców w Radomsku pytał radny Łukasz Więcek Archiwum screen
Radni miejscy w Radomsku zdecydowali o przyznawaniu dopłat do wymiany starych pieców.

Podczas zdalnej sesji rady miejskiej w Radomsku, która odbywa się w czwartek, 21 maja, radni zdecydowali o dotacjach do wymiany starych pieców. W miejskim budżecie na ten cel zostanie zarezerwowanych 300 tys. zł. To kolejny krok do walki z zanieczyszczeniem powietrza w Radomsku, które należy do miast szczególnie zagrożonych smogiem.

Pieniądze będzie można wykorzystać na wymianę pieców węglowych (do 4,5 tys. zł) oraz na wymianę innych źródeł ciepła (do 6 tys. zł).

- Zdaję sobie sprawę z tego, że ta kwota to kropla w morzu potrzeb, ale chcemy dać sygnał mieszkańcom, że miasto myśli o tym problemie – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

- Na komisji zdrowia przyjęliśmy wniosek o inwentaryzacji pieców w naszym mieście. Z odpowiedzi nie wynika jednak nic pozytywnego: nasze miasto wciąż nie wie, ile tych pieców jest w Radomsku. Podstawą, by w ogóle ruszyć do walki ze smogiem, jest dla mnie policzenie „kopciuchów” i sprawdzanie co roku, czy jest ich mniej, czy jest jakiś postęp, w ciągu ilu lat uzyskamy oczekiwany efekt - stwierdził radny Łukasz Więcek. - Nie mamy podstaw, by pytać o takie rzeczy mieszkańców, ale może w rozmowach z mieszkańcami pomogliby radni, wolontariusze? Kraków w swoich działaniach opierał się na konkretnych danych, wiedział, ile jest pieców, źródeł ciepła i na tej podstawie regulował wielkość dotacji. Inwentaryzacja jest więc potrzebna.

Radny podzielił się kolejną wątpliwością: czy miasto powinno wspierać dopłatami wymianę starych pieców na kotły opalane ekogroszkiem? - To nadal jest węgiel, te piece też kopcą. Czy nie powinniśmy bardziej promować typowo ekologiczne rozwiązania? Czy jest szansa, by z siecią ciepłowniczą dotrzeć do kolejnych dzielnic miasta? Czy jest taki plan? – pytał.

- W sprawie inwentaryzacji, też chciałbym wiedzieć, jaka jest skala problemu. Pracujemy nad tym, by ją przeprowadzić. Albo wyślemy urzędników, by rozmawiali z mieszkańcami, albo poprosimy służby kominiarskie o pomoc. Chociaż tych danych też szybko nie dostaniemy i nie będą one do końca wiarygodne – odpowiadał Jarosław Ferenc. - Jeśli chodzi o piece na ekogroszek, to są to kotły ekologiczne. Mają wyższą sprawność energetyczną i temperaturę spalania, więc zanieczyszczeń emitują mniej. Poza tym nie ma tego, co w normalnych piecach: dużego zadymienia podczas rozpalania.

Jeśli chodzi o miejską ciepłownię, prezydent przyznał, że są plany jej rozbudowy. Do tego jednak potrzebny jest nowy teren. Niewykluczone więc, że miasto odkupi działkę przy ciepłowni, którą PGK sprzedał w 2008 roku prywatnemu inwestorowi.

Po dyskusji, radni zagłosowali jednogłośnie w sprawie przyjęcia uchwały.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto