Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci....ale częściej szczepimy się przeciwko grypie

mk
fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci....ale częściej szczepimy się na grypę. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomsku.

Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci....ale częściej szczepimy się na grypę. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomsku. Sanepid podsumował i ocenił dane za ubiegły rok. Jak podkreślają pracownicy PSSE, niepokojącym trendem jest systematycznie zyskująca na popularności tendencja do unikania i działanie ruchów antyszczepionkowych.

Coraz więcej uchylających się od szczepień

Od kilku lat także w powiecie radomszczańskim rośnie liczba osób uchylających się od szczepień ochronnych. W 2019 roku 120 rodziców uchylało się od szczepień, rok wcześniej było ich 103, w 2017 - 93, a w 2016 - 49. Rośnie także liczba dzieci, które nie dostały obowiązkowych szczepionek. W ubiegłym roku było to 94 dzieci, w 2018 - 70, w 2017 - 63, a w 2016 - 9. W takich przypadkach sanepid zawsze reaguje, w ubiegłym roku wydano 45 wezwań do obowiązkowych szczepień, 40 spraw przekazano do wojewody.

W 2019 roku odnotowano 19 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym 18 łagodnych i 1 poważny.

Europejski Tydzień Szczepień 2019. Sanepid w Radomsku przypomina...

- Ze względu na stale rosnącą liczbę osób uchylających się od realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych, konieczne jest kontynuowania akcji edukacyjnych i szukanie nowych sposobów dotarcia do opiekunów z informacjami wskazującymi na zasadność realizacji szczepień - podkreślają specjaliści z radomszczańskiego sanepidu.

Mimo spadku wykonania szczepień obowiązkowych u dzieci, w powiecie radomszczańskim wciąż jest wysoki odsetek osób zaszczepionych, co zabezpiecza przed szerzeniem się chorób zakaźnych. Dla większości chorób przyjmuje się, że odporność populacyjną osiąga się przy zaszczepieniu co najmniej ok. 95 procent populacji, co w powiecie radomszczańskich w przypadku większości chorób udało się osiągnąć.

Na co się szczepimy?

W 2019 roku wzrosła liczba osób (zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych) zaszczepionych preparatami szczepionkowymi zalecanymi przeciw grypie (1952 osoby), rotawirusom (281), kleszczowemu zapaleniu mózgu (96), ospie (74), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (88), durowi brzusznemu (58) oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego (14).

Mniej było z kolei osób zaszczepionych przeciwko WZW typu B. Wynika to m. in. z tego, że coraz więcej osób jest już uodpornionych, bowiem powszechne szczepienia niemowląt przeciw WZW B prowadzone są od 1996 roku.

Czytaj też: Choroby zakaźne w Radomsku. Gruźlica, grypa, ospa, płonica, HIV... Na co chorujemy? [RAPORT 2019]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto