Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Dziury w drogach? Samorządy płacą odszkodowania

nm
archiwum Polska Press
Wraz z nadejściem wiosny każdego roku pogarsza się stan dróg – po zimie pojawiają się dziury i pęknięcia, które mogą być powodem uszkodzenia samochodu...

Wraz z nadejściem wiosny każdego roku pogarsza się stan dróg – po zimie pojawiają się dziury i pęknięcia, które mogą być powodem uszkodzenia samochodu. Nie wszyscy wiedzą, że za uszkodzenia samochodu spowodowane złym stanem nawierzchni można ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi. Niektórzy kierowcy idą nawet dalej... składają zawiadomienie do prokuratury.

Samorządy z powiatu radomszczańskiego otrzymują sporo wniosków o odszkodowanie, część jest uzasadniona i kierowcom wypłacane są odszkodowania. Tylko w 2018 roku złożono 100 wniosków o odszkodowanie za szkody poniesione w związku ze stanem dróg powiatowych (w tym 17 wniosków dotyczyło uszkodzeń ciała, np. skręcenia nogi, reszta – uszkodzenia pojazdów).
- Wypłacono z tego tytułu odszkodowania w łącznej wysokości 67 936 zł - informuje Wioletta Bąk-Kempa, rzeczniczka radomszczańskiego starostwa.

W tym roku (do chwili obecnej) zgłoszono już 6 uszkodzeń pojazdów. W 2 przypadkach ustalono, że nie ma podstaw do wypłaty odszkodowań.

Do urzędu miasta w Radomsku w ubiegłym roku zgłoszono 10 takich spraw, 3 przypadki dotyczyły zderzeń z leśną zwierzyną, 1 - uszkodzenia roweru. Miasto w sumie wypłaciło odszkodowania o wartości około 500 złotych. Jak tłumaczą urzędnicy, odszkodowania powyżej 500 zł wypłaca ubezpieczyciel. W tym roku kierowcy zgłosili do urzędu uszkodzenie 4 pojazdów na wyrwach w drogach, postępowania trwają.

Ale można też pójść dalej... Łodzianin złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządcę łódzkich dróg. Uważa, że dziurawe jezdnie zagrażają bezpieczeństwu użytkowników dróg i narażają ich na szybsze zużycie pojazdów i paliwa. Łodzian żąda od prokuratury postawienia zarzutów zarządcy drogi, czyli Zarządowi Dróg i Transportu.

Czytaj więcej: Łódzki kierowca żąda od prokuratury postawienia zarzutów Zarządowi Dróg i Transportu za dziury w jezdniach

Co robić po szkodzie?

O zdarzeniu należy w pierwszej kolejności powiadomić policję, która sporządzi notatkę ze szczegółowym opisem okoliczności powstania szkody. Następnie trzeba zgłosić sprawę do odpowiedniego zarządcy drogi, który albo przekaże informację o zdarzeniu do swojego ubezpieczyciela, albo udostępni poszkodowanemu dane o posiadanej polisie odpowiedzialności cywilnej – w tej drugiej sytuacji właściciel uszkodzonego pojazdu samodzielnie zgłasza się do zakładu ubezpieczeń. W kontekście starania się o odszkodowanie bardzo ważne jest udokumentowanie zdarzenia w należyty sposób.

Kluczowe jest zrobienie zdjęć miejsca powstania szkody, na których widoczny jest zły stan nawierzchni, np. wyrwy, a także sfotografowanie wszystkich uszkodzeń pojazdu. W miarę możliwości można także zebrać oświadczenia od ewentualnych świadków. Warto również zauważyć, że polisa OC zarządcy drogi jest dobrowolna, a w przypadku jej braku podmiot odpowiedzialny za utrzymanie jezdni w odpowiednim stanie będzie musiał pokryć szkodę z własnego budżetu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto