Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko. #Electric mustache, czyli tydzień męskiego zdrowia w "elektryku"

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
#Electric mustache - pod takim hasłem społeczność Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku przyłączyła się do obchodów tygodnia męskiego zdrowia.

#Electric mustache - pod takim hasłem społeczność radomszczańskiego "elektryka" przyłączyła się do obchodów tygodnia męskiego zdrowia. Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Właśnie na ten miesiąc przypada kampania Movember (tzw. Wąsopad).

Celem akcji społecznej jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów.

Pomysłodawcą akcji przeprowadzonej w "elektryku" był Szymon Zagaj.

- Osobiście przeraził mnie fakt, jak ważnym tematem, a zarazem problemem jest męskie zdrowie. Co dziesiąty mężczyzna w ogóle się nie bada. Co drugi uważa, że w razie problemów nie udałby się do psychologa. Niestety zbiera to swoje brutalne żniwo. Mężczyźni żyją statystycznie krócej i częściej przedwcześnie umierają. Regularne badania pozwalają na szybsze wykrycie wszelkiego rodzaju chorób i pozwalają na skuteczniejsze wdrożenie leczenia. Postanowiłem coś z tym zrobić. W mojej głowie pojawiła się myśl, by zorganizować akcję, która przełamie tematy tabu i pokaże, że regularne wykonywanie badań wcale nie powinno być tematem tabu i powinniśmy otwarcie mówić o zdrowiu fizycznym i psychicznym mężczyzn - komentuje Szymon.

W ramach akcji na pytanie, dlaczego mężczyźni powinni dbać o swoje zdrowie, odpowiadał m. in. wicedyrektor ZSE-E - Jarosław Majstrowicz:

"Dbanie o zdrowie przez mężczyzn często traktowane jako zachowanie niemęskie, bo mężczyzna powinien być twardzielem. Zerwanie z takim poglądem jest dosyć trudne, bo pojawiający się problem zdrowotny się bagatelizuje, bo zawsze coś wypadnie i nie ma czasu pójść do lekarza, by wykonać badania diagnostyczne lub profilaktyczne. W wielu przypadkach mężczyzna nie chce się przyznać do choroby, bo dla niego to utrata męskości. Przełamanie takich barier mentalnych jest trudne.
Dlaczego powinno się dbać o zdrowie? Bo zdrowie jest cenne, a życie jest piękne. Bo zdrowy mężczyzna to bardziej komfortowy styl życia dla niego i rodziny. Bo zdrowy mężczyzna to zabezpieczenie bytu rodziny i jej stabilna podpora"

Na to trudne pytanie odpowiedziała też m. in. wicedyrektor "elektryka" Agnieszka Nowicka oraz pedagog szkolny - Cezary Krawczyk:

“Mężczyźni nie lubią się badać. Często bardziej niż o zdrowie dbają o swój samochód. Pamiętając o corocznym przeglądzie swojego auta powinni również zadbać o dobrostan fizyczny swojego organizmu. Zmieniając swoje nawyki, prowadząc zdrowy tryb życia, wykonując badania profilaktyczne adekwatne do wieku i potrzeb. Panowie dbajcie o zdrowie. Im szybciej, tym lepiej. Czas ma duże znaczenie. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za swoje zdrowi".

Pedagog szkolny - Cezary Krawczyk:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto