Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Forum Samorządowo-Gospodarcze zlikwidowane. Nie pierwszy zresztą raz...

jd
Małgorzata Kulka
Z samorządowej mapy Radomska znika Radomszczańskie Forum Samorządowo-Gospodarcze. Jego członkowie podjęli decyzję o likwidacji stowarzyszenia

Forum Samorządowo-Gospodarcze znika z mapy samorządowej Radomska. Już po raz drugi zresztą. FSG rozpoczęło działalność w 2001 roku, a pierwszych radnych miało już rok później. Na szerokie samorządowe wody wyprowadziła je Anna Milczanowska, wygrywając w 2006 roku wybory prezydenckie w Radomsku.

FSG dzisiaj to już jednak przeszłość, niezależnie od korekty nazwy. Pierwsze FSG działało do 2016 roku i zostało zlikwidowane. W tym samym roku powstało Radomszczańskie Forum Samorządowo-Gospodarcze, które miało być spadkobiercą poprzedniego stowarzyszenia. Przejęło zresztą część członków „starego” FSG. Oba zostawiły ślad w radomszczańskim samorządzie...

- Dzisiaj, we wtorek 14 maja, złożyłem w starostwie dokumenty likwidacyjne stowarzyszenia Radomszczańskie Forum Samorządowo-Gospodarcze. Majątek stowarzyszenia zostanie przekazany na cele charytatywne - mówi Mieczysław Zyskowski (na zdj. w środku na drugim planie), ostatni szef młodszej organizacji, RFSG.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, po jego rezygnacji z pełnionej funkcji, nikt nie chciał przejąć pałeczki. - Gdyby ktoś się zdecydował na taki krok, przeprowadzilibyśmy wybory i FSG miałoby nowego przewodniczącego. Ale chętnych nie było. A ponieważ stowarzyszenie nie może zawisnąć w próżni, przeprowadziliśmy głosowanie w sprawie jego likwidacji - wyjaśnia Mieczysław Zyskowski. - Wzięło w nim udział 17 osób, czyli było kworum, bo mieliśmy czynnych 31 członków. 12 głosujących było za przeprowadzeniem likwidacji, cztery były przeciw, jedna osoba się wstrzymała od głosu.

O powodach swojej rezygnacji Zyskowski mówi krótko: - poparliśmy komitet wyborczy Wioletty Pal, bo liczyliśmy na zmiany. Radomszczanie zdecydowali jednak inaczej. W tej sytuacji nie zamierzam prezydenta Jarosława Ferenca ani krytykować, ani podejmować przeciw niemu żadnych działań. Jestem za tym, żeby zrobił dla Radomska jak najwięcej i jak najlepiej.

Jednym z tych, którzy głosowali przeciw likwidacji stowarzyszenia był Robert Lewandowski, jedyny miejski radny RFSG po ostatnich wyborach samorządowych. - Liczyłem na to, że sytuacja w Forum jeszcze się zmieni i pojawi się osoba, która będzie kontynuowała tradycje FSG. Ale tak się nie stało - komentuje Lewandowski decyzję swoich kolegów.

- Dla mnie to szkoda, bo stowarzyszenie działało przez tyle lat, dało mi podwaliny do działalności samorządowej. Byłam radną FSG, jako jego członek wygrałam wybory prezydenckie w Radomsku. Było to dla mnie wielkie wsparcie - mówi z kolei Anna Milczanowska, obecnie posłanka PiS, wcześniej prezydent Radomska i wieloletnia przewodnicząca FSG. - Wiem też, że ciężko będzie o utworzenie nowego ugrupowania samorządowego.

Anna Milczanowska była szefową tego pierwszego FSG, które powstało w 2001 roku i które wśród założycieli miało m.in. Stanisława Sankowskiego, Zbigniewa Solarika, Tadeusza Dąbrowskiego, Leszka Milczanowskiego, Elżbietę Kurowską-Gierasimiuk...

- FSG skupiało wówczas środowisko przedsiębiorców, samorządowców i ludzi, którzy mieli swoją wizję miasta, tych aktywnych i z Radomska, i z powiatu. Na dodatek z różnych opcji politycznych. Dla nas na pierwszym miejscu zawsze był interes miasta - twierdzi Wioletta Pal, kolejna z założycielek pierwszego FSG.

Największe sukcesy Forum notowało po 2006 roku. Wtedy w wyborach samorządowych Anna Milczanowska została prezydentem miasta. Ten sukces powtórzyła zresztą w kolejnych wyborach. I przez następne lata jej ugrupowanie wiodło prym w radomszczańskim samorządzie, choć radni FSG nie zawsze byli w stanie przebić się w radzie miejskiej ze swoimi pomysłami.

Problemy zaczęły się, gdy zabrakło lidera, a Anna Milczanowska lokalne ugrupowanie zamieniła na partię polityczną. Nowo powołane stowarzyszenie nie miało już takiej siły przebicia. W wyborach samorządowych w 2018 roku RFSG nie wystawiło swojej listy, a jego kandydaci pojawili się w Komitecie Wyborczym Wioletty Pal. Mandatów nie zdobyli m.in. radni kilku kadencji, można powiedzieć - pewniaki, m.in. Zbigniew Piechowicz, Grzegorz Skalik a nawet sam Mieczysław Zyskowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto