MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Fundacja Przyjazna Planeta znów „Leczy lasem”

jd
Archiwum Fundacja Przyjazna Planeta
W marcu rozpocznie się kolejna tura programu „Leczymy Lasem” Fundacji Przyjazna Planeta z Radomska

Fundacja Przyjazna Planeta w Radomsku od dwóch lat wspiera dzieci przewlekle chore w dochodzeniu do zdrowia. Jako pierwsza zastosowała niekonwencjonalną metodę w rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnością umysłową. Już w marcu kolejne leśne wyjazdy.

Fundacja od dwóch lat przy współpracy z Lasami Państwowymi, Poradnią Psycho-logiczno-Pedagogiczną i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym realizuje autorski program „Leczymy lasem”. Jego celem jest rehabilitacja dzieci z niepełnosprawnościami natury umysłowej.
- Organizujemy w roku szkolnym około 20 wyjazdów do lasu, podczas których specjaliści prowadzą z dziećmi i ich rodzicami terapię w naturalnym środowisku - podkreśla Aneta Niedźwiecka, członek zarządu Fundacji.
Jak podkreśla, cały czas prowadzone są badania i wpływ takiego leczenia na około 30 dzieciaków, zakwalifikowanych do programu. To głównie podopieczni radomszczańskiego SOS-W, choć nie tylko.

Efekty tej terapii zostały już kilkakrotnie bardzo pozytywnie ocenione w ankietach przez rodziców i dzieci. W podobny sposób u wypowiadają się także specjaliści z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i SOSW w Radomsku, ktorzy pracują z dziećmi podczas wyjazdów. Zdaniem zewnętrznych ekspertów, zajmujących się terapią osób niepełnosprawnych - psycholog i logopedy Małgorzaty Spendel z Katowic i dr. Radosława Piotrowicza z Warszawy - taki program warto realizować na szeroką skalę w całym kraju.

- Pomysł Fundacji Przyjazna Planeta wykorzystała w porozumieniu z nami inna organizacja pozarządowa, Stowarzyszenie „Klamra” spod Poznania. Ostatnio zainteresowała się nim także Lucyna Górska-Kłęk z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, która bada wpływ przyrody na zdrowie człowieka - wyjaśnia Aneta Niedźwiecka. - Zamierza ona przysłać na wyjazdy terapeutyczne Fundacji swoich studentów. Chcę dodać, że leczenie w lesie chce także realizować Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bełchatowie. W najbliższych miesiącach ma uruchomić terapię w ramach programu „Leczymy lasem”.

W tym roku szkolnym Fundacja zorganizowała 10 wyjazdów jesienią do nadleśnictw w Spale, Złotym Potoku, Przedborzu i Bełchatowie. Już w marcu rozpocznie się runda wiosenna. Dzieci, na początek, pojadą najprawdopodbniej do Przedborza.

Program, jak podkreśla nasza rozmówczyni, jest finansowany dzięki darczyńcom i sponsorom.
- Podejmujemy działania w ministerstwie rodziny i w biurze rzecznika osób niepełnosprawnych, żeby leczenie lasem stało się obowiązkowym działaniem w ośrodkach szkolno-wychowawczych - dodaje Aneta Niedźwiecka. - Zachęcamy również do prowadzenia zajęć w lesie wszystkie szkoły, bowiem dzieci znacznie chętniej przyswajają wiedzę w naturalnym środowisku.

Obecnie realizowany program potrwa do końca roku szkolnego. Ale przedstawiciele Fundacji zamierzają złożyć wnioski o dofinansowanie do Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi oraz poszukać ogólnopolskich projektów, by leczenie lasem mogło być kontynuowane również od września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto