Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko. Młodzież nie chodzi na religię. Radny Rząsowski proponuje łączenie zajęć

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
fot. Archiwum Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Religia w szkole to temat, który co jakiś czas wraca jak bumerang. W Radomsku wrócił za sprawą wniosku radnego powiatowego. Aktualne dane wskazują, że w szkołach średnich w Radomsku na religię nie chodzi prawie 17 procent uczniów. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych placówkach?

Liczba uczniów biorących udział w lekcjach religii w ostatnich latach znacznie spadła. To konsekwencja systematycznego spadku religijności wśród młodych. W skali całego kraju w roku szkolnym 2019/20 udziału w zajęciach w szkole nie brało udziału aż 12,4 proc. uczniów. Najczęściej z religii rezygnują uczniowie szkół branżowych, techników i liceów ogólnokształcących – tam na religię nie chodzi co czwarty uczeń. Z kolei najwięcej dzieci chodzi na lekcje religii w podstawówkach – na tym etapie edukacji jedynie 5,9 proc. uczniów nie uczęszcza na katechezę. Z raportu religijności Polaków za 2019 rok wynika, że najmniej uczniów w Polsce chodzi na religię w diecezji warmińskiej (70 proc.), warszawskiej (76,0 proc.) i łódzkiej (76,2 proc.).

Religia w szkołach średnich w Radomsku

Religia w szkole to temat, który co jakiś czas wraca jak bumerang. W Radomsku wrócił za sprawą wniosku radnego powiatowego Marka Rząsowskiego. Niedawno radny poprosił o dane związane z religią w szkołach średnich. Aktualne dane wskazują, że w szkołach średnich w Radomsku na religię nie chodzi prawie 17 procent uczniów (962 na 4 013 uczniów). Najwięcej dzieci uczy się religii w podstawówkach, w naszym mieście odsetek uczniów nieuczęszczających na religię jest niski i wynosi nieco ponad 3 procent (119 na 3449).

A jak wyglądają dane dotyczące poszczególnych szkół? W I LO w Radomsku na religię nie chodzi co trzeci uczeń, a ponad 28 procent (170 osób na 590 uczniów) nie uczęszcza ani na religię, ani na etykę. Do to najwyższy odsetek wśród radomszczańskich szkół.

Tendencja wzrostu liczby osób rezygnujących z religii nasiliła się w naszej szkole w ciągu ostatnich 2 lat – mówi Renata Kosela, dyrektor I LO. - Trudno mi odnieść się do przyczyn tego zjawiska, to indywidualna decyzja każdego ucznia. Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym, w każdej chwili można złożyć odpowiednie oświadczenie i zrezygnować z uczestnictwa w zajęciach.

Jak dodaje dyrektor I LO, w planie lekcji religia zwykle umieszczana jest na początek lub na koniec lekcji danej klasy. Część rezygnuje z niej, by przeznaczyć czas na inne zajęcia.

Prawie 24 procent (183 z 764) uczniów nie chodzi ani na religię, ani na etykę w „elektryku”. Jak ocenia dyrektor Adam Jałkiewicz, ten odsetek utrzymuje się na tym samym poziomie od kilku lat. Bywa, że z religii częściej rezygnują osoby pełnoletnie. 18-latek nie musi już mieć oświadczenia wypisanego przez rodzica i sam chce decydować o tym, czy chce się uczyć religii.

To na pewno nie zależy od katechety. Mamy katechetów, którzy w jednej klasie mają 100-procentową frekwencję, a w innej na lekcje chodzi tylko połowa uczniów – mówi dyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku.

Co piąty uczeń nie chodzi też na religię w II Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku, na 523 uczniów z zajęć zrezygnowało 112. w pozostałych szkołach średnich odsetek osób nieuczęszczających na religię czy etykę jest już niższy, w „ekonomiku” wynosi 11,7 proc. (83 na 709 uczniów), w „drzewniaku” 11 proc. (76 na 686 uczniów), w „mechaniku” - 5,5 proc. (41 na 741 uczniów).

Biorąc pod uwagę dane ze szkół prowadzonych prze powiat radny Marek Rząsowski na ostatniej sesji zaproponował, by w klasy, gdzie osób na religii uczniów jest najmniej, miały łączone zajęcia.

Widziałem, że w niektórych oddziałach religii uczy się po kilka czy kilkanaścioro uczniów. Teraz, gdy powstają arkusze pracy na nowy rok szkolny jest dobry czas na to, by zastanowić się, czy nie zorganizować połączonych zajęć – mówił radny podczas środowej sesji.

Religia w szkołach podstawowych w Radomsku

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w radomszczańskich podstawówkach.

Tutaj najwyższy odsetek dzieci niechodzących na religię wynosi 12 procent; to dane z PSP 9, gdzie na 465 uczniów ani na religię, ani na etykę nie chodzi 56 dzieci. Sporo osób zwolnionych z religii jest też w PSP 6 – 5,2 proc. (31 na 586 uczniów). W pozostałych szkołach to sporadyczne przypadki: w PSP 7 12 osób (na 540 uczniów), w PSP 4 – 6 (na 341), w PSP 3 i 5 – po 4 (na 185 i 179 uczniów), po 3 osoby w PSP 1 i PSP 2. Wszyscy uczniowie chodzą na religię w PSP 8 i PSP 10.

Nie jestem głęboko wierząca, ale wychowałam się w wierze katolickiej i tak chcę wychować swoje dziecko. Córka została ochrzczona, poszła do komunii... Jeżeli - jak dorośnie - zdecyduje, że chce żyć inaczej, to będzie jej wybór - mówi mama 12-latki z jednej z radomszczańskich szkół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto