Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Na komisji edukacji o przekształceniu szkół i oświatowej dziurze budżetowej

mk
We wtorek, 13 listopada, radni powiatowi spotkali się na posiedzeniu komisji edukacji. Obrady zdominował temat wielomilionowego deficytu spowodowanego zaniżoną w stosunku do faktycznych wydatków kwotą subwencji oświatowej.

We wtorek, 13 listopada, radni powiatowi spotkali się na posiedzeniu komisji edukacji. Obrady zdominował temat wielomilionowego deficytu spowodowanego zaniżoną w stosunku do faktycznych wydatków kwotą subwencji oświatowej. Przypomnijmy, zgodnie z szacunkami na realizacje zadań oświatowych zabraknie 9,2 mln zł. Taka sytuacja zagraża funkcjonowaniu samorządu nie tylko w dziedzinie edukacji.

- Do momentu, gdy zaczęła wchodzić w życie reforma edukacji, nie mieliśmy problemów z finansowaniem zadań oświatowych. Subwencji zawsze starczało. Problemy zaczęły się w 2018 roku. Dziwi mnie, że ktoś mówi, że ma to związek z moją pracą. Jeżeli jest efekt czyjegokolwiek działania, to są to dwie osoby z Radomska - posłowie Anna Milczanowska i Krzysztof Maciejewski, którzy zagłosowali za wprowadzeniem reformy - mówił podczas posiedzenia wicestarosta Jakub Jędrzejczak. - 9-milionowej dziury nie można załatać żadnymi oszczędnościami, choć oczywiście będziemy czekać na państwa sugestie i merytoryczną dyskusję w tym zakresie.

Jak dodaje starosta Beata Pokora, problem dotyczy większości samorządów, dlatego kwestia finansowana oświaty będzie jednym z tematów najbliższego konwentu powiatów.

Czytaj też: Radomsko: Powiat apeluje o pomoc w finansowaniu oświaty. Pisma wysłano do posłów, wojewody, kuratora...

Porządek obrad komisji liczył aż 18 punktów, większa część z nich dotyczyła zaopiniowania projektów uchwał w sprawie przekształcenia szkół prowadzonych przez powiat zgodnie z założeniami reformy edukacyjnej - tzn. przekształcenia trzyletnich liceów w szkoły czteroletnie, a czteroletnich techników w technika pięcioletnie.

Radni zaakceptowali raport na temat stanu bezpieczeństwa w szkołach, pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał w sprawie powierzenia Radomsku zadania własnego powiatu w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki, w sprawie zmniejszenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych – z 22 do 20 godzin oraz w sprawie zwiększenia (do 300 zł) kwoty wypłacanej nauczycielom w związku z pełnieniem funkcji wychowawcy.

Radni przyjęli też plan pracy komisji I półrocze 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto