Radomsko. Na sesji w powiecie o zmianach w budżecie. Na co przeznaczone zostaną pieniądze?

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Zmiany w budżecie Powiatu Radomszczańskiego były najważniejszym punktem wtorkowej (27 kwietnia) sesji rady powiatu. Radni po raz kolejny obradowali zdalnie.

Zmiany w budżecie Powiatu Radomszczańskiego były najważniejszym punktem wtorkowej (27 kwietnia) sesji rady powiatu. Radni po raz kolejny obradowali zdalnie.

55 tys. zł samorząd przeznaczy na montaż specjalistycznego systemu gaszenia w pomieszczeniach serwerowni starostwa - to zalecenie, które zostało wpisane w audycie wewnętrznym w ramach bezpieczeństwa pożarowego. 35 tys. zł Powiat Radomszczański przekaże na dofinansowanie na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.

Zmiany w budżecie dotyczą także dofinansowania, jakie Powiat otrzymał w ramach projektu "Łódzkie pomaga” dla DPS w Radomsku i dla DPS w Radziechowicach. Placówki dostaną po 50 tys. zł na zakup środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią koronawirusa.

Podwyżki dla pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych powiatu

Największa kwota wśród dokonanych zmian to 437 800 zł na podwyżki i regulację wynagrodzeń dla pracowników jednostek organizacyjnych powiatu. Łączny ich koszt to 787.200 zł, jednak jednostki zabezpieczyły już w ramach posiadanego planu kwotę 349.400 zł. Pensje pracowników placówek podległych Powiatowi Radomszczańskiemu wzrosną średnio o 200 złotych. Pracownicy więcej zarabiać będą już od maja.

W przypadku pracowników starostwa przewidziano indywidualne podejście do każdego pracownika i przeprowadzenie regulacji jedynie w stosunku do stanowisk, na których występują znaczne dysproporcje. - Wysokość podwyżki ma na celu zniwelowanie dysproporcji pomiędzy wynagrodzeniami pracowników administracji i obsługi, które pojawiły się wraz z kolejnym podwyższeniem kwot minimalnego wynagrodzenia – wyjaśnia starosta Beata Pokora. Zarząd podjął decyzję o podwyżkach, mając na uwadze konieczność podwyższenia wynagrodzeń, szczególnie dla personelu średniego i wyższego.

Na przejściach ma być bezpieczniej

207.800 zł w budżecie zabezpieczono na wkład własny do planowanej przebudowy przejść dla pieszych na drogach powiatowych w siedmiu miejscowościach (Kocierzowy, Kletnia, Strzałków, Orzechów, Gidle, Pławno i Radomsko). Zaplanowano przebudowę i budowę łącznie ośmiu przejść dla pieszych, szacunkowa wartość robót przekracza 1 mln zł. Samorząd na ten cel chce uzyskać dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Celem zadania jest wprowadzenie ujednoliconych, wysokich jakościowo standardów infrastruktury drogowej w rejonie przejść dla pieszych. Ich prawidłowe stosowanie przełoży się na poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg, zwłaszcza – pieszych.

Podczas sesji pojawiły się pewne wątpliwości co do wyboru miejsc, gdzie mają powstać bezpieczne przejścia. Radna Irena Bareła pytała, na jakiej podstawie dokonano wyboru. Jak tłumaczy starosta, głównym kryterium była wypadkowość (liczba wypadków, które wydarzyły się w okolicach przejść) oraz lokalizacja. Kilka przejść znajduje się okolicach szkół.

Na sesji radni wyrazili także zgodę na wydzierżawienie należącej do Powiatu nieruchomości w Strzałkowie (na terenie po byłej Szkole Agrobiznesu).

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie