Radomsko notuje sukcesy, będzie ich jeszcze więcej

Artykuł sponsorowany
Promocja książki "Bajki o Radomsku"
Promocja książki "Bajki o Radomsku" Archiwum UM w Radomsku
Wiedeńskim Koncertem Noworocznym rozpoczął się w Radomsku rok 2013...

Rok wcześniej to wydarzenie zdobyło tytuł najważniejszego wydarzenia stycznia w woj. łódzkim, a Miejski Dom Kultury - organizator koncertu otrzymał dyplom i gratulacje od marszałka Witolda Stępnia.
Mocne miejsce w kulturze

We wrześniu miasto było gospodarzem Kongresu Kultury. Tym razem Radomsko docenił sam Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, zwracając się do prezydent Anny Milczanowskiej słowami: "dziękuję za trud rozmowy o rzeczach niezwykle istotnych: roli kultury w rozwoju małych i średnich miast, odpowiedzialności instytucji kultury wobec lokalnej społeczności, edukacji kulturalnej oraz ważkiej roli animatorów".

Uwieńczeniem bogatego roku w kulturze były kolejna edycja Różewicz Open Festiwal i jubileusz 45-lecia Miejskiego Domu Kultury.

Nie samą kulturą...

Dla podnoszenia jakości życia mieszkańców istotny jest rozwój infrastruktury - budowa i modernizacja dróg, inwestycje w sieci kanalizacyjne i ciepłownicze, czy urządzanie terenów zielonych. Rok 2013 był rokiem kontynuacji budowy miejskiej obwodnicy. Już za kilka miesięcy kierowcy pojadą nową drogą od ul. Narutowicza do ul. Brzeźnickiej, omijając centrum miasta. To największa inwestycja drogowa w Radomsku, ale nie jedyna.
Zmodernizowane zostały w tym roku m.in. ulice Raciborskiego, Świętej Jadwigi, Konarskiego, Portowa, Partyzancka, Telimeny.

Bardzo ważnym zadaniem jest przebudowa skrzyżowania ulic Krakowskiej i Targowej. Prace już ruszyły. - Nie mogliśmy czekać na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - wyjaśnia Anna Milczanowska, prezydent Radomska. - Wykonaliśmy wszystkie zobowiązania wynikające z naszego porozumienia o wspólnym realizowaniu tej inwestycji. W momencie, kiedy kończyła się ważność pozwoleń budowlanych, usłyszeliśmy, że GDDKiA nie ma pieniędzy na przebudowę tego skrzyżowania. Zdecydowaliśmy podjąć trud finansowy i z budżetu miasta sfinansować budowę w tym miejscu bardzo oczekiwanego przez mieszkańców ronda.

Głos mieszkańców najważniejszy
W mieście od tego roku obowiązuje uchwała o konsultacjach społecznych. - Chcemy wsłuchiwać się w głos mieszkańców i im pozwalać decydować o ważnych dla Radomska sprawach - uzasadnia Radosław Zatoń, sekretarz miasta.

Mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie w sprawach zagospodarowania przestrzennego, programów i strategii, a ostatnio w sprawie nowego modelu zapewnienia bezpieczeństwa w mieście. a

Podatki

Wzrost podatków jest konieczny, bo:
• rozwój cywilizacyjny i społeczny wymaga zaspokajania rosnących potrzeb i oczekiwań mieszkańców, poprawy jakości ich życia, a większe nakłady muszą mieć pokrycie w większych dochodach miasta;
• podatek lokalny jest podstawowym źródłem dochodów gminy. W Radomsku od 10 lat stawki podatku od nieruchomości nie były zmieniane, co przy uwzględnieniu wskaźników inflacji oznacza relatywny ich spadek;
• większe dochody miasta to większe możliwości szukania pieniędzy z zewnątrz (większy wkład własny) i zwiększenie zdolności kredytowej miasta na kolejne inwestycje;
• wzrost stawek podatku o wskaźnik inflacji w niewielkim stopniu obciąża kieszeń podatnika, a w skali miasta daje efekt w postaci konkretnej kwoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto