Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Nowoczesna szpitalna pracownia od 6 lat stawia na nogi „zawałowców”

kn
fot. Klaudia Nita
Radomsko: Nowoczesna szpitalna pracownia od 6 lat stawia na nogi „zawałowców”

Nowoczesny sprzęt, najlepsza kadra, chęci do pomocy i plany na przyszłość. Setki uratowanych żyć. Tysiące przeprowadzonych zabiegów. To krótka charakterystyka pracowni hemodynamiki w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Sześć lat temu w radomszczańskim szpitalu powiatowym oficjalnie otwarto pracownię hemodynamiki i kardiologii inwazyjnej.

Przez lata wykonano tam blisko pięć tysięcy zabiegów diagnostycznych a pracownia stale się rozwija i zmienia. Przeprowadzane są zabiegi ablacji, a od 2015 roku działa także oddział dzienny rehabilitacji kardiologicznej. Planowane jest także otwarcie pracowni elektrofizjologii. Pracownia hemodynamiczna w Radomsku może pochwalić się znakomitym sprzętem i kadrą. Leczeni są w niej m.in. pacjenci z objawami ostrego zawału mięśnia sercowego.

Holistyczne podejście do pacjenta

Jak rozpoznać zawał serca? Najczęstsze objawy to silny ból w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie, zawroty głowy i pocenie się. - Typowy ból zawałowy zlokalizowany jest zamostkowo. Bywa i to zdarza się często, że promieniuje do lewej ręki, do łokcia, do palców, między łopatki i do żuchwy. Nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, palenie papierosów, picie alkoholu i nieprawidłowa dieta, to najczęstsze przyczyny zawału - tłumaczy Michał Chyrchel, kierownik Pracowni Hemodynamiki i Kardiologii Inwazyjnej w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

W momencie odczuwania takich objawów trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Powinno się upominać, by zespół ratownictwa powiadomił o problemie najbliższą pracownię hemodynamiki, a nie taką, na przykład w przypadku Radomska, która znajduje się poza granicą powiatu.

- Ważny jest czas. Bo w tej chwili zawał nie oznacza, że osoby będą przykute do łóżka. Po rehabilitacji można wrócić do pracy - podkreśla Przemysław Drozdek, ze szpitalnej kancelarii.

Przez sześć lat pracownia rozszerzyła swoją działalność, przeprowadzane są zabiegi ablacji serca. Dopełnienie opieki nad pacjentami ze schorzeniami kardiologicznymi stanowi także oddział dzienny rehabilitacji kardiologicznej. To przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, których rodzaj, częstotliwość i intensywność dopasowane są do stanu zdrowia i możliwości pacjenta.

Oprócz tego program rehabilitacji obejmuje fizykoterapię, masaż, zajęcia edukacyjne, relaksacyjne, nadzór medyczny na każdym etapie rehabilitacji, konsultacje lekarskie, porady dietetyczne i psychologiczne. - Jestem zadowolona z opieki w szpitalu, wreszcie mam energię - mówi jedna z pacjentek.

W planach szpital ma także otwarcie pracowni elektrofizjologicznej, czyli możliwości wszczepiania rozruszników serca. Będzie ona zrealizowana w ramach unijnego dofinansowania.

Garść statystyk

W zeszłym roku w szpitalu przeprowadzono 887 koronarografii, 475 angioplastyk. Czas oczekiwania na zabiegi planowane: koronarografię wynosił 75 dni, na PCI („balonikowanie”) 30 dni, na ablację 30 dni, na ablację migotania przedsionków 30 dni.

Liczba łóżek na oddziale 40, w tym pięć łóżek „R”. Jest sześciu lekarzy ze specjalizacją kardiologia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto