Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko. O pomocy uchodźcom i ofiarom wojny na Ukrainie na spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Koordynacja działań związanych z pomocą uchodźcom oraz ofiarom wojny na Ukrainie była tematem kolejnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołanego przez starostę Beatę Pokorę.

Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom powiatu radomszczańskiego i pracownikom samorządowym, którzy z ogromnym zaangażowaniem i wielkim sercem zorganizowali i włączyli się w wiele akcji pomocy uchodźcom oraz ofiarom wojny na Ukrainie. Jestem dumna, kiedy widzę, jak potrafimy się mobilizować i jak wiele wsparcia i darów rzeczowych bezinteresownie przekazujemy naszym Ukraińskim Przyjaciołom. Nasza pomoc musi być długofalowa, a tym samym koordynowana i systemowa – podkreśla podczas spotkania w starostwie Beata Pokora.

Pomoc uchodźcom

Część uchodźców przyjechała do pracujących i mieszkających na terenie Polski krewnych, którzy teraz się nimi opiekują – nierzadko przy wsparciu polskich przyjaciół i ludzi dobrej woli. Ale jest też duża grupa osób, które nie mają schronienia. Czeka na nich przygotowana przez Wojewodę baza noclegowa. Tam znajdą schronienie, wyżywienie i zostanie im udzielona wszelka pomoc. jakiej tylko będą potrzebować.

Na terenie Łodzi działają punkty informacyjne: na dworcu Fabrycznym i Kaliskim. Tam można uzyskać wszelkich niezbędnych informacji. Działa również infolinia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego 42 664 10 81. W województwie łódzkim działa punkt recepcyjny, w Łódzkim Domu Kultury przy ulicy Traugutta 18 (na wprost dworca Fabrycznego).

Jest to miejsce doraźnej pomocy uchodźcom. Tu mogą zjeść ciepły posiłek, odpocząć, skorzystać z sanitariatów. Jeżeli nie mają się gdzie zatrzymać – przewożeni są do wyznaczonych przez wojewodę miejsc noclegowych.

Niezależnie od tego w Radomsku, przy Hali Sportowej na ul. Św. Jadwigi, działa miejski punkt pomocy uchodźcom, gdzie obywatele Ukrainy są ewidencjonowani po wypełnieniu specjalnej ankiety. Dzięki temu znane będą nie tylko ich dane osobowe i kontaktowe, ale także potrzeby i miejsca pobytu. Dodatkowo będą przechodzić testy na obecność koronawirusa. Rejestracja w miejskim lub gminnym punkcie recepcyjnym usprawni koordynację pomocy oraz ułatwi zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uchodźcom.

Zbiórka darów

O szczegółach organizacji zbiórki darów mówił sekretarz Powiatu Tomasz Kornacki. Pierwszy transport darów dla Równego (partnerskiego okręgu na Ukrainie), zorganizowany i koordynowany przez Powiat Radomszczański, dotarł na miejsce 3 marca. Powiat planuje wysłanie kolejnego, dlatego Starostwo Powiatowe w Radomsku uruchamia zbiórkę koców, materacy, śpiworów, środków medycznych, opatrunkowych oraz środków czystości, a także najpotrzebniejszych produktów żywnościowych (o przedłużonym terminie przydatności).

Dary można przynosić do Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku (ul. Szkolna 2) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00, a w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00. Do centralnego punktu zbiórki darów w Powiatowej Hali Sportowej trafi wkrótce pomoc rzeczowa, pochodząca ze zbiórek organizowanych przez samorządy miejskie i gminne, a także organizacje pozarządowe i grupy pomocowe.

Zbiórka pieniężna

Ponadto pod hasłem ,,Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą” odbywa się zbiórka pieniężna. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na rachunek Starostwa Powiatowego w Radomsku ul. Leszka Czarnego 22 97-500 Radomsko, konto nr 67 1560 0013 2013 3176 2000 0064 z dopiskiem ,,Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą”. Na dziś (7 marca) na specjalnym koncie, z którego finansowana jest pomoc Ukrainie, zaksięgowano już 10 290,02 zł.

Transport uchodźców

Wiele prywatnych osób angażuje się w transport osób z granicy do naszego powiatu.

Ta obywatelska postawa jest budująca, ale pamiętajmy, że przede wszystkim musimy zadbać o bezpieczeństwo osób pomagających i uchodźców. Wojewoda zapewnia bezpłatną komunikację uchodźcom przekraczającym granicę. Warto skorzystać ze zorganizowanych form transportu, odbywających się w asyście służb medycznych i wolontariuszy – mówi Starosta Beata Pokora.

Wczoraj (6 marca) specjalny pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej przywiózł do Łodzi uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Transport zorganizował Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber we współpracy z Wojewodą Łódzkim Tobiaszem Bocheńskim. W razie takiej potrzeby akcja zostanie powtórzona.

Praca dla uchodźców

Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku uruchomił Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą podjąć zatrudnienie. Znajduje się on w siedzibie Urzędu (ul. Tysiąclecia 2) w sali nr 29 (po lewej stronie od głównego wejścia).

W punkcie zatrudniona została osoba posługująca się biegle językiem ukraińskim, która pomoże przede wszystkim w tłumaczeniu i sprawnej obsłudze osób zainteresowanych podjęciem pracy.

W chwili obecnej PUP w Radomsku dysponuje bazą pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem uchodźców z Ukrainy. Jest ich około dwudziestu, proponują pracę na następujących stanowiskach: pakowacz, sortowacz, pracownik produkcji, kucharz, pomoc na kuchni (łącznie kilkadziesiąt miejsc pracy). PUP oczekuje na przepisy, które będą określały, w jaki sposób zgodnie z prawem będzie można zatrudniać uchodźców z Ukrainy. Do PUP w Radomsku zgłosiły się już pierwsze osoby z Ukrainy zainteresowane pracą. Po wejściu w życie odpowiednich przepisów zostaną one skontaktowane z pracodawcami.

Zgodnie z deklaracjami podczas spotkania, zorganizowanego przez Starostę Beatę Pokorę, obywatele Ukrainy mogą także liczyć na zatrudnienie w zakładach pracy zlokalizowanych na terenie radomszczańskiej podstrefy ŁSSE. Niektóre firmy chcą nawet tak przeorganizować system, aby znalazło się jak najwięcej miejsc pracy dla kobiet, które dominują wśród uchodźców.

W tej chwili koncentrujemy się na zapewnieniu uchodźcom bezpiecznego schronienia. Na dzisiejszym spotkaniu pojawiły się pytania o opiekę przedszkolną i edukację. Są to kwestie, które muszą zostać uregulowane systemowo, wiec wszyscy czekamy na pojawienie się stosownych przepisów. Niektóre kwestie zostaną też wyjaśnione podczas najbliższej telekonferencji w Wojewodą Tobiaszem Bocheńskim – zapewniała Beata Pokora.

Młodzi obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć kulturalnych oraz sportowo-rekreacyjnych w placówkach kulturalnych i sportowych prowadzonych przez Miasto Radomsko.

W naradzie zorganizowanej w Starostwie Powiatowym 7 marca, uczestniczyli oprócz Starosty Beaty Pokory, pełnomocnik Starosty ds. Pomocy Ukrainie, Sekretarz Powiatu Tomasz Kornacki, prezydent Radomska Jarosław Ferenc, Burmistrzowie i Wójtowie miast oraz gmin, ks. Dziekan Antoni Arkit, przedstawiciele policji, straży pożarnej, powiatowych służb oraz pracownicy urzędów odpowiedzialni za organizację działań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto