Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: O Radomszczańskiej Cecyliadzie z ks. Piotrem Rutkowskim

mk
Radomsko: O Radomszczańskiej Cecyliadzie z ks. Piotrem Rutkowskim
Radomsko: O Radomszczańskiej Cecyliadzie z ks. Piotrem Rutkowskim fot. MK
Z księdzem Piotrem Rutkowskim, dyrektorem festiwalu Radomszczańska Cecyliada.

Skąd pomysł na Cecyliadę w Radomsku?
- Pomysł zrodził się w ubiegłym roku, kiedy zacząłem pracę w tej parafii NMP Królowej Polski. 22 listopada w liturgii kościoła obchodzone jest wspomnienie św. Cecylii, która jest patronką śpiewu kościelnego. W dzisiejszych czasach trzeba promować muzykę liturgiczną, bo muzyka jest językiem, który jednoczy ludzi.

Czy muzyka religijna wciąż budzi zainteresowanie, czy raczej trzeba ja popularyzować?
- Jedno i drugie. W wielu parafiach działają, i to dość prężnie, różnego rodzaju chóry albo schole liturgiczne, są nawet chóry gospel śpiewające muzykę uwielbienia. Popularyzować oczywiście trzeba, bo nie wszyscy znają tę muzykę, nie wszędzie ona dociera.

A jaki z tym typem śpiewania jest w Radomsku?
- Jest kilka grup związanych ze śpiewem kościelnym, to np. działający od ponad 10 lat zespół Ichtis, są Moniuszkowcy, chóry przy parafiach. Ale my nie chcemy naszego festiwalu ograniczać do regionu, chcemy działać na szerszą skalę.

Jakie było zainteresowanie festiwalem podczas jego pierwszej edycji, w ubiegłym roku?
- Festiwal nie miał wtedy formuły konkursu i zorganizowany został spontanicznie, właściwie w niecałe trzy tygodnie. Pewnie dlatego wykonawców nie było tak wielu – około 10. W tym roku zabraliśmy się do organizacji dużo wcześniej, Zgłoszenia trwają na naszej stronie internetowej radomszczanskacecyliada.pl

Kto może się zgłaszać?
- Mamy trzy kategorie wiekowe: dzieci do 13 lat, młodzież od gimnazjum do końca szkoły średniej oraz dorośli. Zgłaszać mogą się soliści duety i zespoły: chóry, grupy wokalno-instrumentalne.

Jakie są wymagania?
- Każdy uczestnik musi przygotować dwa utwory – pierwszy to pieśń programowa festiwalu, Ponieważ zbliżają się Światowe Dni Młodzieży prosimy o zaśpiewanie któregoś z 14 hymnów Dni Młodzieży (bez przyszłorocznego). Drugi utwór to dowolna pieśń z kręgu muzyki chrześcijańskiej. Jury przyzna też nagrodę specjalną za najlepszą interpretację hymnu.

A pozostałe nagrody?
- Rozdamy trzy nagrody w trzech kategoriach. Dla dzieci mamy statuetkę - Radomszczańską Nutę, dla młodzieży Radomszczański Mikrofon, a dla dorosłych Radomszczańską Lirę. Będzie też Grand Prix, nagroda, która nie będzie przyznawana przez jury, a organizatorów. To nagroda za wkład w krzewienie muzyki sakralnej, a wiec trzeba tu mieć jakiś dorobek. Wcale nie muszą jej dostać osoby biorące udział w konkursie.

Festiwal będzie miał też gościa specjalnego…
- Naszym gościem będzie Beata Bednarz, wokalistka wykonująca muzykę chrześcijańską, laureatka wielu festiwali, znana m. in. ze współpracy z Mietkiem Szcześniakiem, Piotrem Cugowskim, zespołami Gospel Rain czy New Life’m. Beata Bednarz będzie zasiadała w festiwalowym jury, a w niedzielę podczas finału Cecyliady wystąpi z koncertem.

Jak będzie przebiegał festiwal?
- 21 listopada – sobota – to dzień konkursowy. Wtedy o godz. 9 do 15 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbywać się będą przesłuchania. Koncert finałowy rozpocznie się w niedzielę o godz. 19 w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Piastowskiej. Warto przyjść, bo to będą najlepsi z najlepszych, na koniec wszyscy finaliści razem zaśpiewają przyszłoroczny hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”
Zapraszamy też do zaangażowania w organizację festiwalu, potrzeba nam wolontariuszy.

Czy Cecyliada stanie się tradycją w Radomsku?
- Mam taką nadzieję. Mamy bardzo zaangażowany komitet organizacyjny i patronów, także patronów medialnych.

Rozmawiała: Małgorzata Kulka

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto