Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko. Pieniądze na odbudowę zniszczonych dróg? "Sami powinniśmy się uderzyć w piersi..."

mk
O przyjęciu stanowiska w sprawie odbudowy dróg zniszczonych w trakcie budowy A1 rozmawiali radni powiatowi podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji rozwoju.

O przyjęciu stanowiska w sprawie odbudowy dróg zniszczonych w trakcie budowy A1 rozmawiali radni powiatowi podczas poniedziałkowego (24 czerwca) posiedzenia komisji rozwoju w starostwie powiatowym w Radomsku. I choć ostatecznie radni podjęcie odpowiedniej uchwały zaopiniowali pozytywnie, nie zabrakło gorzkich słów w kierunku parlamentarzystów, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz samych samorządowców.

W swoim stanowisku powiat (jako jeden z kilku samorządów) domaga się całkowitego dofinansowania odbudowy dróg gminnych i powiatowych zniszczonych w wyniku objazdu wytyczonego w związku z przebudową DK1 (A1).

"Pomimo organizacji ruchu w istniejącym śladzie drogi DK1, wielu kierowców, chcąc ominąć zatory korzysta z dróg lokalnych. Parametry tych dróg nie są dostosowane do zwiększonego ruchu samochodów, szczególnie ciężarowych, wielkotonażowych, dlatego nawet te niedawno wybudowane szybko ulegają degradacji. Gminy i powiaty nie posiadają środków, by mogły je odbudowywać" - czytamy w proponowanym stanowisku.

Władze samorządowe uważają, że środki na odbudowę zniszczonych dróg w całości powinny pochodzić z budżetu państwa, a więc kwoty na te zadania powinny zostać przewidziane w Krajowym Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad lub w Funduszu Dróg Samorządowych.

Przyjęcie stanowiska wywołało gorącą dyskusję wśród radnych komisji rozwoju. Radny Paweł Chybalski (PiS) przekonuje, że drogi lokalne nie byłyby w takim stopniu niszczone, gdyby Radomsko miało obwodnicę.
- Sami kilka lat temu podjęliśmy decyzję, by obwodnicę budować w innym śladzie niż tym proponowanym przez Generalną Dyrekcją Dróg. W ten sposób zablokowaliśmy inwestycję i proces przygotowań, uzyskiwania decyzji itd. trzeba było zacząć od nowa. Uchwała oczywiście jest zasadna, ale w świetle naszych wcześniejszych decyzji nie widzę szansy powodzenia - mówi radnych Chybalski. - Uderzymy się w piersi, to radni i powiatowi zablokowali budowę obwodnicy...

- Obwodnica i tak nie powstałaby przed budową A1, więc podjęcie wówczas innej decyzji nie uratowałoby dziś naszych dróg - przekonuje Marek Rząsowski, przewodniczący komisji rozwoju

- Zablokowaliśmy budowę obwodnicy w kształcie proponowanym przez GDDKiA, bo chcieliśmy dobrze dla mieszkańców - przekonuje radny Arkadiusz Ciach. - Mieliśmy dwa wyjaśnia, albo zgodzić się na złe rozwiązanie proponowane przez GDDKiA albo znacznie odłożyć procedowanie inwestycji w czasie. A w czyich rękach jest Generalna? Przecież mamy 2 posłów. Oni powinni reprezentować mieszkańców, którzy na nich zagłosowali, a nie kiwnęli palcem w tej sprawie. Poza tym sami należycie nie dbamy o nasze drogi, zwyczajnie pozwalamy je rozjeżdżać. Gdyby funkcjonował monitoring i nakładane były kary, na wielu drogach ciężkie samochody by się nie pojawiły...

Jak przekonuje Fabian Zagórowicz, członek zarządu powiatu, trudno dziś ocenić, w jakim stopniu zdegradowane będą drogi i czy uda się udowodnić, że to właśnie budowa A1 się do tego przyczyniła, warto jednak walczyć.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto