Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Plany mile widziane, ale jest ich za mało

jd
- Radomsko będzie mieć kolejny plan zagospodarowania terenu - mówi Katarzyna Ciupa z wydziału architektury
- Radomsko będzie mieć kolejny plan zagospodarowania terenu - mówi Katarzyna Ciupa z wydziału architektury fot. JD
Plan zagospodarowania powstaje dla kolejnej części miasta. Tym razem pod lupę zostało wzięte ścisłe centrum Radomska

Im więcej planów zagospodarowania terenu w mieście, tym lepiej - wiadomo, co i gdzie można wybudować, gdzie zainwestować... W Radomsku powstanie kolejny taki dokument, obejmujący ścisłe centrum miasta.

Jego przygotowanie wiąże się z projektem przeprowadzenia na tym terenie rewitalizacji.

- Ten plan obejmuje przestrzeń najważniejszą dla Radomska, plac 3 Maja, choć nie tylko. Natomiast zawarte w nim ustalenia będą m.in. chronić dziedzictwo kulturowe - wyjaśnia Katarzyna Ciupa, naczelnik wydziału architektury w magistracie.

To drugi plan, który będzie obejmował centrum Radomska. Pierwszy, już powstający, wyznaczają ulice Reymonta, Kościuszki, Narutowicza i aleja Jana Pawła II. Najnowszy obejmuje powierzchnię około 19 ha.

- Dodatkowo dla tego terenu jest opracowywana koncepcja architektoniczno-urbanistyczna. Wszystko po to, byśmy mogli sięgnąć w przyszłości po zewnętrzne fundusze na przeprowadzenie tam rewitalizacji - mówi Katarzyna Ciupa.

To jeszcze nie wszystkie korzyści z przygotowania dokumentu. Dla centrum miasta obowiązują plany zagospodarowania, ale nie są już aktualne. Uchwalenie nowego będzie podstawą do uzyskania np. pozwolenia na budowę.

W tej chwili w Radomsku obowiązuje prawie 30 planów zagospodarowania terenu, ale obejmują one jedynie nieco ponad 10 proc. powierzchni miasta. Takich dokumentów mogłoby być więcej, ale doświadczenia pokazują, że czasem nawet najlepiej przygotowany plan ląduje w koszu. Na początku tego roku magistrat przedstawił plan zagospodarowania dla terenów przy Leszka Czarnego, Piastowskiej i Łokietka. Radni go pochwalili, a następnie... odrzucili. Dodajmy, że procedury trwały sześć lat, a magistrat wydał na jego opracowanie 30 tys. zł.

Jeszcze inna historia przytrafiła się trzy lata temu dokumentowi przygotowywanemu dla terenów na Wymysłówku, jednej z dzielnic Radomska. Przebiegać tamtędy miałaby druga część miejskiej obwodnicy. - Wstrzymujemy się z przyjęciem planu do czasu, aż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecyduje, gdzie i w którym miejscu obwodnica będzie przebiegać - wyjaśniali wówczas miejscy urzędnicy. - Chodzi o to, by nie okazało się, że na terenach, które obecnie przeznaczamy pod budownictwo jednorodzinne, będzie przebiegać obwodnica. W podobnej sytuacji jest część folwarków.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto