Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko/Powiat: Tną etaty nauczycieli

jd
- Trzech naszych nauczycieli przechodzi na emeryturę, a jeden na świadczenie przedemerytalne - wyjaśnia Wioletta Pal
- Trzech naszych nauczycieli przechodzi na emeryturę, a jeden na świadczenie przedemerytalne - wyjaśnia Wioletta Pal fot. MK
W szkołach w Radomsku nie ma dużych zwolnień nauczycieli. Za to sporo z nich będzie mieć od 1 września niepełne etaty...

Końcówka roku szkolnego to czas, kiedy martwią się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. Ci pierwsi myślą o stopniach na świadectwie, nauczyciele zaś o tym, czy od 1 września będą mieć pracę.

Zarówno w szkołach podlegających magistratowi, jak i starostwu organizacja nowego roku szkolnego została już zatwierdzona. Zwolnień nie ma, ale wielu pedagogów musiało zgodzić się na zmniejszenie etatów. - Spośród nauczycieli naszych szkół trzy osoby odeszły na emeryturę, a jeden nauczyciel na świadczenie przedemerytalne. Wiem, że w innych miasta są znacznie większe problemy - mówi Wioletta Pal, dyrektor departamentu rozwoju społecznego w magistracie.

Ograniczenia etatów w podstawówkach i gimnazjach dotyczą 29 nauczycieli... Przy 520 etatach nauczycielskich to, jak zauważa nasza rozmówczyni, wcale nie jest dużo. Tym bardziej, że prawdopodobnie większość z tych nauczycieli zdoła uzupełnić etaty godzinami nadliczbowymi.

W szkołach ponadgimnazjalnych umowy o pracę rozwiązano z siedmioma osobami, jedna osoba rozwiązała umowę sama, składając wniosek o przejście w stan nieczynny. - Z tych siedmiu nauczycieli pięciu ma uprawnienia emerytalne, a dwóch nie. Przejście w stan nieczynny oznacza, że nauczyciel przez pół roku ma czas na znalezienie zatrudnienia - wyjaśnia Grzegorz Szymczak, naczelnik wydziału oświaty w starostwie. - Jeśli go znajdzie, wówczas przerywa stan nieczynny. Jeżeli nie, odchodzi z pracy.

W szkołach podlegających starostwu zatrudnionych jest 454 nauczycieli. Na niepełnym etacie w zawodówkach, technikach i liceach pracować będzie 35 osób. Największa grupa to nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu (16) oraz z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska (9).

Jak nasi rozmówcy oceniają przyszłość radomszczańskiej oświaty?
Wydaje się, że największe wyzwania czekają szkoły podstawowe. I to już wkrótce. Dlaczego? Rok temu i w tym roku do pierwszych klas oprócz siedmiolatków przyjmowane są również sześciolatki. Za rok będą to już tylko sześcioletni uczniowie.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto