Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko. Rok Romantyzmu w "elektryku". Wykład i występy artystyczne w 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów”

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku przygotowali szereg wydarzeń w ramach obchodów Roku Polskiego Romantyzmu. We wtorek, 25 października, młodzież zaprezentowała część artystyczną, a prof. hab. Pelagia Bojko wygłosiła wykład.

Uczniowie i nauczyciele z radomszczańskiego "elektryka" przygotowali szereg wydarzeń w ramach obchodów Roku Polskiego Romantyzmu. We wtorek, 25 października, z okazji dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza młodzież zaprezentowała część artystyczną nawiązującą do wspomnianego zbioru. Z kolei prof. hab. Pelagia Bojko wygłosiła okolicznościowy wykład.

Dzisiaj na małej szkolnej scenie wśród "elektrycznej" publiczności zagościła kraina elfów, upiorów, świtezianek, a wszystko to z okazji obchodów dwusetnej rocznicy rozpoczęcia polskiego romantyzmu, czyli wydania "Ballad i romansów". Na scenie pojawiły się postaci znane z utworów Mickiewicza, był Pan Twardowski, Świtezianka, mężobójczyni, Karusia - opowiada Dorota Zdzierak, nauczycielka z ZSE-E w Radomsku. - Organizatorami tego przedsięwzięcia słowno-muzyczno-tanecznego był amatorski teatr szkolny i szkolny zespół muzyczny.

Młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny, wystąpiła także grupa taneczna. Wcześniej w "elektryku" odbyły się też konkursy tematyczne. Obchody Roku Romantyzmu "elektryk" zorganizował w ramach współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach (Filia w Piotrkowie Trybunalskim). Dzięki współpracy z uczelnią radomszczańska szkoła przygotowuje różne przedsięwzięcia poszerzające ofertę edukacyjną.

Tomik „Ballady i romanse” zawierał 14 utworów, wśród nich tak znane i rozpoznawalne dzieła jak „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „To lubię”, „Lilije” czy „Pani Twardowska”. To właśnie ballady jako gatunek literacki stały się forpocztą romantyzmu w polskiej literaturze. Świat rzeczywisty przenikał się w nich z nadprzyrodzonym, racjonalizm dominującego dotąd w europejskiej kulturze oświecenia zderzał się z rzeczywistością pozazmysłową.

Do polskiego dziedzictwa ballady Mickiewicza weszły jako kompletne utwory literackie, ale też ich fragmenty przeniknęły do powszechnej świadomości kolejnych pokoleń Polaków, stając się częścią polskiego kodu kulturowego.

Radomsko. Rok Romantyzmu w "elektryku". Wykład i występy art...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto