Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: SKE "Młodzież dla Europy" będzie realizował program "Solidarność. Podaj dalej"

nm
Członkowie SKE Młodzież dla Europy podczas happeningu ph. "Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu"
Członkowie SKE Młodzież dla Europy podczas happeningu ph. "Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu" fot. Archiwum SKE
SKE "Młodzież dla Europy", działający z PSP 7 w Radomsku, będzie realizował program "Solidarność. Podaj dalej"

Ogłoszono wyniki rekrutacji do nowego, ogólnopolskiego programu Fundacji "Szkoła z Klasą" - "Solidarność. Podaj dalej". Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Radomsku znalazła się w gronie 11, w których realizowany będzie ten program. Za koordynowanie działań odpowiedzialni będą członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy".

Jaka jest idea programu?

Program "Solidarność. Podaj dalej!" opiera się na prostym pomyśle: 21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem dzieci i młodzi ludzie z Polski, Francji, Hiszpanii oraz Chorwacji piszą, wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.

Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez specjalnie dobrane zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci i młodzież.

Na czym polega udział uczniów?

Praca w programie opiera się na innowacyjnej metodzie pracy z uczniami, łączącej analizę obrazów oraz warsztaty pisarskie. Młodzi ludzie na początku uczą się analizować i interpretować współczesne fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które niosą ze sobą codzienne sytuacje uwiecznione na zdjęciach. Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich.

"Solidarność. Podaj dalej!" daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, uczyć analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło.

Kto jest organizatorem programu?

Program opiera się na prowadzonej od 15 lat francuskiej akcji Jouons la Carte de la Fraternité prowadzonej przez La Ligue d’Enseignement. Od 2016 roku dzięki finansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + zyskał europejski wymiar. La Ligue d’Enseignement jest jego liderem, a partnerami Fundacja Szkoła z Klasą (Polska), Fundación Cives (Hiszpania) i Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja).

Podsumowując...

A zatem, przed nami innowacyjne warsztaty pisarskie, warsztaty z analizy obrazu, planujemy także zorganizowanie debaty oksfordzkiej z tezą dotyczącą tolerancji/nietolerancji wśród Polaków, być może odbędzie się także uliczny happening, może pomyślimy także nad spotem filmowym i przede wszystkim pisanie i wysyłanie kartek pocztowych 21. marca podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem z przekazem solidarności.

Informacja PSP 7 w Radomsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto