Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Totalna awaria już energetykom niestraszna? Radni pytają o rekompensaty

mk
Radomsko: Totalna awaria już energetykom niestraszna? Radni pytają o rekompensaty
Radomsko: Totalna awaria już energetykom niestraszna? Radni pytają o rekompensaty fot. M. Kulka
Totalna awaria już energetykom niestraszna? Radni powiatu radomszczańskiego pytają o rekompensaty, bonifikaty i działania PGE po kwietniowych problemach z usuwaniem awarii.

Od totalnej awarii sieci energetycznej spowodowanej kwietniowymi intensywnymi opadami śniegu minął już miesiąc, ale emocje nie opadły. W czwartek, 25 maja, podczas komisji bezpieczeństwa w starostwie powiatowym w Radomsku radni rozmawiali z przedstawicielami PGE Dystrybucja. Spotkanie odbyło się na wniosek radnego Jerzego Kaczmarka, ale nie tylko on miał wiele pytań i zastrzeżeń do gości z PGE.

- Minął cały miesiąc, więc pytam, co do tej pory zrobiliście? Kto zrekompensuje straty osobom prowadzącym działalność handlową, rolnikom? Czy użytkownicy mogą liczyć na bonifikaty? Jakie konkretnie działania podjęto, by na przyszłość zabezpieczyć teren całego powiatu? - pyta radny Kaczmarek i dodaje: - Najdłużej prądu nie mieli mieszkańcy gminy Dobryszyce i Żytno, a gdzie były agregaty? Tylko w Gomunicach...

Pracownicy PGE przyznają, że do kryzysowej sytuacji można się było lepiej przygotować i że spółka nie jest w stanie w przypadku takiej awarii zabezpieczyć energii dla całego objętego nią terenu. Duży problem wciąż stanowią regulacje prawne, które nie pozwalają (bez zgody właściciela) działać energetykom na prywatnych posesjach. Chodzi tu zarówno o usuwanie usterek, jak i przycinanie drzew zagrażających liniom energetycznym. - Przepisy bardziej dbają o właścicieli nieruchomości, a ci często nie pozwalają nam na jakiekolwiek działania - przekonują.

Okazuje się jednak, że wnioski z kwietniowego „kataklizmu” wyciągnęły nie tylko władze samorządowe, ale i energetycy. Ci planują działania, które na przyszłość mają zapobiec awariom o tak dużej skali lub przynajmniej przyspieszyć ich usuwanie. - Obecnie nasza firma jest w trakcie zakupów serwisowych linii kablowych średniego napięcia, umożliwiających szybkie przywrócenie dostaw energii elektrycznej do odbiorców, np. w wypadku występowania awarii. To innowacyjna, opracowana w naszej firmie metoda pracy, która gwarantuje jednoczesne usuwanie awarii i zasilanie odbiorców - poinformowała nas Bożena Matuszczak-Królak z wydziału organizacyjno-prawnego PGE Dystrybucja w Łodzi. - W trakcie wdrażania jest kolejna nowatorska, niestosowana dotychczas w kraju, metoda montażu łączników w czynnych sieciach elektroenergetycznych 15 kV. Realizujemy także zakup stacji transformatorowych przewoźnych, jak również dodatkowych agregatów prądotwórczych, które podczas ewentualnych awaryjnych wyłączeń mogą stanowić alternatywne źródło zasilania w czasie odbudowywania infrastruktury energetycznej.

Niezależnie od tych działań, wdrażany jest obecnie centralny dla całej spółki telefoniczny system zgłaszania awarii, który usprawni przyjmowanie zgłoszeń od odbiorców objętych potencjalnie awaryjnymi wyłączeniami. O poprawę łączności w sytuacjach kryzysowych ma też zadbać wydział bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŁUW w Łodzi.
- Podjęliśmy działania mające na celu upowszechnienie i udoskonalenie radiowej sieci zarządzania Wojewody Łódzkiego - informuje Krzysztof Janecki, dyrektor wydziału. - Sytuacja ta wykazała jak ważne jest zapewnienie ciągłej, niezakłóconej łączności radiowej pomiędzy podmiotami systemu zarządzania kryzysowego i PGE.
Jak dodaje, pewnym sytuacjom nie można zapobiec, można się natomiast do nich maksymalnie dobrze przygotować, by potencjalne straty, które wystąpią były jak najmniejsze.

Pracownicy PGE Dystrybucja zapewniają, że na bieżąco prowadzą wycinkę gałęzi drzew w pasach technologicznych. Szerokość takiego pasa zgodnie z przepisami nie może być większa niż 2,6 m z każdej ze stron, wzdłuż biegnącej linii średniego napięcia (1 m - przy liniach niskiego napięcia). Radny Kaczmarek sugeruje, że jeżeli odległość ta nie jest wystarczająca, należy wprowadzić zmiany w ustawie, a w tym mogą pomóc parlamentarzyści, nie tylko ci z ziemi radomszczańskiej. Starosta obiecał, że poruszy ten temat na kolejnym Konwencie Powiatów Województwa Łódzkiego.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji bezpieczeństwa radni przyjęli także informacje o przygotowaniu Powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomsku i Gmin do zabezpieczenia pod względem bezpieczeństwa kąpielisk w sezonie letnim 2017 oraz informację policji w zakresie przygotowania dzieci i młodzieży do wakacji (działania profilaktyczne w zakresie bezpiecznych wakacji, z uwzględnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym motocyklistów i rowerzystów).

Przedstawiciele PGE Dystrybucja o bonifikatach i działaniach podjętych po kwietniowych awariach:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto