Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Towarzystwo Budownictwa Społecznego stawia na fotowoltaikę. Pierwsze panele założono na budynku TBS

jd
Archiwum TBS Radomsko
Spółka TBS Radomsko zdecydowała się na montaż paneli fotowoltaicznych na budynku TBS

Panele fotowoltaiczne pojawiają się coraz częściej w miastach i wsiach naszego kraju, zarówno na dachach domów, jak i gospodarstw rolnych czy wielkich firm. Dzisiaj nie są nowością, ale alternatywą na tanią energię ekologiczną, a przede wszystkim przyjazną dla kieszeni.

Dlatego na montaż paneli fotowoltaicznych na budynku spółki zdecydowały się władze Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku. Jak przyznają członkowie zarządu, decyzja zapadła po wnikliwej analizie rynku, związanej z ciągłym wzrostem cen energii.

Komplet zamontowany na siedzibie TBS składa się z 45 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 13950W, połączonych do jednego falownika o mocy 13 kW. - Prawidłowy montaż instalacji pozwolił uniknąć ryzyka zacienienia, a precyzyjnie dobrana moc pozwoli na zbilansowanie mniejszej produkcji w miesiącach zimowych - wyjaśnia Krzysztof Górnik, prezes spółki Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Jak podkreśla, zmienność produkcji energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych można rozpatrywać w różnych cyklach, jednak najbardziej powtarzalnym i przewidywalnym okresem do prognozowania uzysków energetycznych jest okres jednego roku.

- Zainstalowana przez nas instalacja powinna wyprodukować około 13500 kWh w ciągu roku, czyli inwestycja powinna się zwrócić po siedmiu, ośmiu latach - mówi Krzysztof Górnik. - Energia elektryczna wyprodukowana przez system fotowoltaiczny jest wprowadzana do istniejącej już rozdzielni w siedzibie naszej spółki.

To nie jedyne korzyści z zamontowanych paneli. - Zrealizowane przedsięwzięcie nie będzie wywierać wpływu na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i bezpieczeństwo innych obiektów budowlanych znajdujących się w otoczeniu inwestycji - zapewnia Magdalena Stępień, wiceprezes miejskiej spółki. - Panele fotowoltaiczne wytwarzają czystą energię, bez szkodliwych emisji w odróżnieniu od gazu, ropy naftowej lub węgla, które to emitują wysokie poziomy CO2, co z kolei przyczynia się do globalnego ocieplenia i szkodzi środowisku. Poprzez zainstalowanie paneli słonecznych przyczyniamy się więc do poprawy stanu naszego środowiska i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Całkowity koszt instalacji to 48000 zł netto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto