Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko. Uczniowie "mechanika" posadzili 200 cebulek krokusów

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Uczniowie radomszczańskiego "mechanika" włączyli się w realizację projektu "Krokus 2022/2023".

We wtorkowe przedpołudnie (18 października) uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku zasadzili przed szkołą około 200 cebulek krokusów. Wczesną wiosną krokusy stworzą przepiękny dywan i każda osoba wchodząca do szkoły będzie mogła zachwycać się pięknymi kwiatami.

W ten sposób "mechanik" włączył się w projekt "Krokus 2022/2023". To wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland. Żółte krokusy sadzone są w celu upamiętnienia 1,5 miliona dzieci narodowości żydowskiej i innych narodowości zamordowanych w czasach drugiej wojny światowej. Kolor żółty przypomina o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod nazistowską okupacją, w czasie Holokaustu.

Obecnie osoby, którym udało się przeżyć, są przeważnie babciami i dziadkami, a nawet prababciami i pradziadkami. Przekazują swoje opowieści swoim dzieciom, wnukom i prawnukom. Tych opowieści nie wolno zapomnieć. Musimy je opowiadać młodszym pokoleniom. Kiedy z początkiem wiosny kwitną krokusy, pamiętamy o dzieciach, które zmarły podczas wojny. Ale te piękne kwiaty przypominają nam także o tym, że nawet po najstraszniejszych wydarzeniach życie zaczyna się na nowo, a my możemy mieć nadzieję, że nadejdą czasy lepsze od tych, które przeminęły - komentują uczestnicy akcji. - Kwiaty przypominają nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata i mieć nadzieję na przyszłość. Sadzenie ich wiąże się ze smutkiem, ale również z nadzieją.

100 cebulek krokusów zebrali uczniowie "mechanika", a kolejne 100 cebulek przekazało szkole Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa. W sadzenie krokusów zaangażowane były klasy: III TBG (technikum budownictwa i technikum geodezji) oraz II LZ (liceum - klasa rehabilitacyjno-zdrowotna).

Informacja: ZSP 1 w Radomsku/Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto