Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: ulica Skoczyńskiego zostaje, ale będzie tablica informacyjna o patronie

jd
Nazwa ulicy – Skoczyńskiego - w Radomsku zostaje bez zmian, ale zamontowana będzie tablica z informacją o patronie

O zmianę nazwy ulicy Skoczyńskiego w Radomsku wystąpił Grzegorz Drzewowski, kiedyś dziennikarz, a obecnie historyk-amator, któremu bliskie są dzieje Armii Krajowej. To on postanowił, że przypomni radomszczanom, kim był Bronisław Skura-Skoczyński.

- Powiedzmy sobie szczerze, że w Radomsku postać Bronisława Skury-Skoczyńskiego „Robotnika” nie jest zbytnio rozreklamowana. A gdy jeszcze dowiedziałem się, że ludzie mylą Sobczyńskiego z Sojczyńskim, to sprawdziłem, jak jest nazwa ulicy. To po prostu ulica Skoczyńskiego – opowiada Grzegorz Drzewowski, który wydał książkę „Śniła mi się wolna Polska”, będącą wojennym pamiętnikiem „Robotnika”. - Nawet ludzie tam mieszkający nie do końca wiedzą, kto to był Skoczyński. W związku z tym napisałem pismo do Rafała Dębskiego, przewodniczącego rady miejskiej w Radomsku o zmianę nazwy ulicy.

Jak proponował Grzegorz Drzewowski, obecna ulica Skoczyńskiego miałaby nazywać się ulicą porucznika Bronisława Skury-Skoczyńskiego „Robotnika”.

W otrzymanej odpowiedzi Drzewowski wyczytał, że owszem komisja rady miejskiej pozytywnie ustosunkowała się do jego propozycji, tyle że zmiana nazwy ulicy wiązałaby się z licznymi niedogodnościami administracyjnymi, m.in. wymianą dowodów osobistych.

- Dlatego radni zdecydowali się na inne rozwiązanie. Zobowiązali prezydenta miasta do postawienia tablicy informacyjnej o patronie ulicy. Mam nadzieję, że tablica pojawi się już wkrótce... Ostatnio zrobiło się w polityce i historii tak, że czcimy „żołnierzy wyklętych”, a zapominamy o żołnierzach Armiii Krajowej – dodaje inicjator zmian.

Bronisław Skura-Skoczyński „Robotnik”, żołnierz Armii Krajowej, m.in. dowodził grupą, która w 1943 roku rozbiła więzienie w Radomsku i uwolniła z rąk Niemców ok. 70 więźniów. Pochowany jest w Łodzi, na „Dołach”.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto