Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko wśród najaktywniejszych gmin promujących program „Czyste powietrze”

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Radomsko znalazło się wśród 625 najaktywniejszych gmin promujących program priorytetowy „Czyste powietrze”, co przekłada się na ilość wniosków o dofinansowanie wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania. Od kwietnia ubiegłego roku do końca marca roku bieżącego mieszkańcy Radomska złożyli 379 wniosków.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił wyniki pierwszego, rocznego rankingu gmin w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”. Udział w tym projekcie 83 proc. samorządów gminnych oraz uzyskane przez nie wyniki świadczą o dużym zaangażowaniu lokalnych społeczności i władz w walkę o poprawę jakości powietrza w „małych ojczyznach”, a tym samym w całej Polsce.

- Cieszę się, że tak wiele samorządów włączyło się w promowanie programu Czyste Powietrze. Ponad dwa tysiące gmin w Polsce przystąpiło do współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Dziś wyróżniamy 625 najaktywniejszych – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Radomsko jest na 271. pozycji w rankingu z bardzo dobrym wskaźnikiem 4,77%. Wyprzedziło: Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki czy Łowicz.

Radomsko dzięki porozumieniu z NFOŚiGW w Łodzi pomaga mieszkańcom w wypełnianiu wniosków, dopełnieniu wszelkich formalności związanych z przeprowadzeniem inwestycji z oraz rozliczeniu uzyskanej dotacji. Ponadto prezydent jak i pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami zachęcają mieszkańców do skorzystania z dotacji z programu „Czyste powietrze” podczas spotkań z mieszkańcami oraz imprez plenerowych.

Znalezienie się Radomska w rankingu NFOŚiGW oznacza otrzymanie dodatkowych środków do wykorzystania na skuteczne działania w walce ze smogiem i promocję programu „Czyste powietrze”

Chcemy wspierać samorządy w ich walce o jakość powietrza poprzez podnoszenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych na terenie gminy – podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. – Pragniemy motywować gminy do jeszcze aktywniejszej współpracy z właścicielami budynków jednorodzinnych, bo jeśli ich domy staną się bardziej efektywne energetycznie, to wpłynie to bezpośrednio na zdrowie i komfort życia mieszkańców oraz na ich bezpieczeństwo energetyczne – dodaje.

Łączna kwota w wysokości 16 mln zł zostanie rozdzielona pomiędzy te samorządy gminne, które w rankingu osiągnęły najwyższą wartość wskaźnika powyżej 3,70% i kwalifikują się do dofinansowania. Kwota dodatkowego finansowania wynosi zatem 25 600 zł na każdą z 625 gmin

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto