Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko/powiat. Gminy też walczą ze smogiem. Ile już wymieniono pieców?

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Nie tylko Radomsko prowadzi działania mające na celu walkę ze smogiem. Jak z problemem radzą sobie inne gminy z powiatu radomszczańskiego?

Nie tylko Radomsko prowadzi liczne działania mające na celu walkę ze smogiem, w tym przede wszystkim dopłaca do wymiany starych pieców. Obecnie na etapie uzgodnień znajduje się przygotowywana uchwała w sprawie regulaminu określającego zasady udzielenia dotacji celowych na lata 2021 — 2023 w ramach programu "Radomsko bez smogu", co pozwoli na dalszą realizację inwestycji związanych z ochronę powietrza. Na realizację tego zadania miasto zabezpieczyło 3 mln złotych, po 1 milionie złotych na każdy rok, co ma pozwolić na wymianę źródeł ciepła w około 520 gospodarstwach domowych.

Czytaj też:

A jak inne radomszczańskie gminy walczą o czyste powietrze?

  • Z programu zrealizowanego przez gminę Masłowice w 2019 roku skorzystało 3 mieszkańców, dokonali oni wymiany pieców pozaklasowych na piece na biomasę.
  • UM w Przedborzu złożył wniosek o dofinansowanie projektu „Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń na terenie gminy”, w jego ramach planowana jest wymiana 46 kotłów zainstalowanych w domach jednorodzinnych.
  • Gmina Dobryszyce jest obecnie na etapie rozstrzygnięcia postępowania przetargowego dotyczącego zadania pn. „Dostawa i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych, instalacji solarnych oraz wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych osób prywatnych", realizowanego w ramach RPOWŁ na lata 2014-2020. Projekt zakłada dostawę i montaż 39 kotłów na biomasę.
  • Gmina Kamieńsk od 2018 roku udziela dotacji celowych na zakup i montaż kotłów grzewczych na gaz w budynkach mieszkalnych. Obecnie rozstrzygane jest zamówienie publiczne realizowane w ramach projektu pn. „Odnawialne źródła energii w gminie Kamieńsk", który jest współfinansowany z środków EFRR w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020, obejmującego dostawę i montaż 19 kotłów na biomasę. Niedawno burmistrz Bogdan Pawłowski podpisał umowę na montaż 104 instalacji kolektorów słonecznych służących do pokrycia zapotrzebowania na ciepło w gospodarstwach domowych na terenie gminy.
  • Urząd gminy w Lgocie Wielkiej uczestniczył w projekcie, w jego ramach wymieniono instalacje grzewcze w budynkach mieszkalnych (projekt współfinansowany z RPO WŁ na lata 2014-2020). Ponadto złożono wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Wymiana źródeł ciepła na terenie Gminy Lgota Wielka" — w jego ramach mają być wymienione 44 kotły.
  • Gmina Ładzice w latach 2018-2019 realizowała zadanie w ramach funduszy WFOŚiGW w Łodzi pn. „Poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Ładzice". W ramach projektu dokonano wymiany części nieefektywnych źródeł ciepła zlokalizowanych na terenie tej gminy. W 2020 roku odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na zastosowanie OZE. Obecnie trwają rozmowy z WFOŚiGW w Łodzi dotyczące współpracy w ramach programu „Czyste Powietrze".
  • Na terenie gminy Radomsko (gmina wiejska) zrealizowano program dotyczący ograniczenia niskiej emisji poprzez wymianę pieców węglowych na inne źródła ciepła — w jego ramach podpisano 77 umów z mieszkańcami dotyczących wymiany pieców pozaklasowych.
  • Urząd gminy w Gomunicach zawarł porozumienie z WFOŚiGW w Łodzi dotyczące współpracy przy programie „Czyste Powietrze". Obecnie trwają prace nad wdrożeniem programu dotyczącego dofinansowań do montażu instalacji OZE dla mieszkańców, gdzie jedną z proponowanych form wsparcia ma być wymiana kotłów węglowych.
  • Urząd gminy w Kodrębie rozpoczął działania mające na celu utworzenie punktu konsultacyjnego dotyczącego programu „Czyste Powietrze" we współpracy z WFOŚiGW w Łodzi.
  • Gmina Żytno rozpoczęła realizację projektu „Czyste Powietrze w Gminie Żytno poprzez montaż OZE" współfinansowanego z środków EFRR w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020. Mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie do 85% kosztów kwalifikowanych na instalacje odnawialnych źródeł energii — m in. kotłów na biomasę, czy też powietrznych pomp ciepła.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto