Radomszczański: Jak radni powiatowi reprezentują wyborców? Kto ma najwięcej nieobecności, a kto wniosków?

mk
Wzorową frekwencją może się pochwalić Jerzy Kaczmarek (z lewej)
Wzorową frekwencją może się pochwalić Jerzy Kaczmarek (z lewej) fot. M. Kulka
Jak radni powiatu radomszczańskiego reprezentują swoich wyborców? Kto ma najwięcej nieobecności, a kto wniosków?

Już za kilka miesięcy mieszkańcy Radomska i powiatu przy urnach wyborczych ocenią pracę swoich radnych. My już dziś sprawdziliśmy najbardziej obiektywne wskaźniki aktywności rady: liczbę nieobecności, wniosków, pytań i interpelacji.

Rozbieżności w liczbie nieobecności czy złożonych wniosków wśród radnych powiatowych bywają ogromne - od wzorowej frekwencji do opuszczania co trzeciej sesji, od żadnego złożonego wniosku do nawet 30.

W powiecie wzorową frekwencją (0 nieobecności) oprócz radnych będących jednocześnie członkami zarządu (Beaty Pokory, Roberta Zakrzewskiego i do niedawna Andrzeja Pluteckiego) może się pochwalić tylko Jerzy Kaczmarek. Po jednej nieobecności mają: Henryk Białek, Arkadiusz Ciach, Jakub Jędrzejczak i Krzysztof Zygma.

- Nie sama obecność się liczy - przekonuje radny Kaczmarek. - Ktoś może przychodzić na sesje i zupełnie nie brać udziału w obradach. Oprócz obecności ważne jest przygotowanie i czyn-ny udział w dyskusji.

Najwięcej nieobecności ma Sławomir Nowerski, który opuścił 13 z 41 sesji (nie było go więc na prawie co trzecim posiedzeniu) oraz 15 komisji z 57 posiedzeń. - Jestem ordynatorem oddziału chirurgii, moje nieobecności są więc spowodowane obowiązkami zawodowymi - wyjaśnia doktor Nowerski i zapewnia, że to nie oznacza, że nie reprezentuje godnie swoich wyborców. - Reprezentuję przede wszystkim pacjentów i dla mnie najistotniejsze są decyzje rady dotyczące szpitala. Nie biorę udziału w dyskusjach na tematy, na których się nie znam.

Drugim rekordzistą jest także lekarz Włodzimierz Leszczyński (11 nieobecności na komisjach i 10 na sesjach). 17 nieobecności ma Paweł Chybalski (odpowiednio: 11 i 6). - Rozumiem wypadki losowe, zwolnienia lekarskie, każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Jednak jeśli ktoś ma bardzo dużo nieobecności, powinien zastanowić się, czy w jego przypadku ma sens reprezentowanie wyborców - mówi Jerzy Kaczmarek.

10 razy na komisjach i sesjach nie stawiał się Fabian Zagórowicz (8 i 2), po 7 - Andrzej Komala (6 i 1), Bożena Nowak (3 i 4), 6 - Ryszard Zyzik (3 i 3), 5 - Bożena Sewerynek (5 i 0), po 4 - Irena Bareła (3 i 1) i Sylwia Jaworska-Zienkiewicz (3 i 1), po 3 - Włodzimierz Nicpan (2 i 1) i Aneta Niedźwiecka (3 i 0), po 2 Jacek Ciecióra, Grażyna Strojkowska i Waldemar Zasada.

Nieobecności zwykle wiążą się z niewielką aktywnością podczas posiedzeń. W Biuletynie Informacji Publicznej nie znaleźliśmy ani jednego wniosku czy zapytania zgłoszonego przez radnego Nowerskiego, Leszczyńskiego i Chybalskiego, ale także przez radnych: Białka, Komalę, Cieciórę, Nicpana, Sewerynek, Strojkowską i Zasadę.

Najbardziej aktywny pod tym względem jest Arkadiusz Ciach, który od początku kadencji złożył 11 wniosków, 18 zapytań i 2 interpelacje. Jak przyznaje, to tylko część wszystkich wniosków, jakie składa do władz. - Bywają sprawy, które wymagają natychmiastowej reakcji - mówi. - Ale wnioski to nie wszystko, aktywność radnych to także dyżury, a ja przyjmuję wielu mieszkańców i staram się im pomóc.

Bardzo aktywna jest też Irena Bareła, która oficjalnie w formie zapytań poruszyła 14 kwestii, złożyła też 4 wnioski. Reszta radnych przez całą kadencję podczas sesji nie złożyła nawet 10 pisemnych wniosków czy zapytań. Jerzy Kaczmarek złożył 2 wnioski i 5 zapytań, Fabian Zagórowicz - 5 wniosków i 2 zapytania, Aneta Niedźwiecka - 3 wnioski i 3 zapytania. 2 wnioski złożyła Sylwia Jaworska Zienkiewicz, po 1 - Bożena Nowak i Jakub Jędrzejczak (i 2 zapytania). Po 1 zapytaniu w BIP znaleźliśmy na koncie Krzysztofa Zygmy i Ryszarda Zyzika.

Sesje i komisje w liczbach

Od początku kadencji odbyło się 41 sesji rady powiatu. Do 12 marca radni spotkali się na 25 posiedzeniach komisji rewizyjnej, 39 - komisji budżetowej, 32 - zdrowia 29 - edukacji, 38 - rozwoju powiatu i na 29 komisjach bezpieczeństwa. Każdy radny powiatowy otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1431,54 zł, przewodniczący komisji stałych - 1682,05 zł, wiceprzewodniczący rady powiatu - 1896,79 zł, a przewodniczący - 2281,51 zł. W przypadku nieobecności na posiedzeniach komisji i sesjach część wynagrodzenia jest oczywiście potrącana. Za każdą nieobecność potrącane jest 20 procent miesięcznego wynagrodzenia. Gdy sesje lub komisje odbywają się w jednym dniu, wówczas traktuje się to jako jedną nieobecność.

Już w najbliższy piątek w tygodniku "Co Nowego" napiszemy o aktywności miejskich radnych.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie