Radomszczańskie gminy skoczyły w lidze

Jacek Drożdż
Prace kanalizacyjne na terenie gminy Dobryszyce, która jest jedną z najlepszych gmin w naszym powiecie
Prace kanalizacyjne na terenie gminy Dobryszyce, która jest jedną z najlepszych gmin w naszym powiecie Justyna Drzazga-Nowińska
Najlepiej w najnowszej Dziennikowej Lidze Gmin Wiejskich wypadają gminy Radomsko, Dobryszyce i Ładzice.

W Dziennikowej Lidze Gmin Wiejskich podsumowującej lata 2007-2009 najlepiej na naszym terenie wypada gmina Radomsko. W gronie 133 samorządów lokuje się na 32 miejscu. To jednak znacznie niżej niż w podsumowaniu za 2007 rok. Wtedy Radomsko zajmowało 15 lokatę. Najniżej w zestawieniu, spośród naszych gmin, znalazły się Masłowice (118 miejsce). Ale to z kolei wyżej niż na początku kadencji, gdy gmina była 124.


W Dziennikowej Lidze, przygotowanej na podstawie danych GUS porównywane są dane dotyczące m.in. bezrobocia, liczby firm, zadłużenia gmin, wydatków na inwestycje... Dane z lat 2007-2009 w porównaniu z wynikami ligi za 2007 rok pozwalają ocenić skuteczność rządzących.


Gmina Radomsko najwyższe, siódme, miejsce zajęła w kategorii wydatków na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Wysoko, bo na 10 pozycji, lokuje się również pod względem liczby firm. Ale w tym kontekście nieco zaskakuje fakt, iż pod względem liczby bezrobotnych gmina jest na szarym końcu, na 114 pozycji. Jeśli chodzi o inwestycje, Radomsko mieści się w pierwszej 50, jest na 44 miejscu. Podobne miejsce, 40, zajmuje pod względem wydatków na administrację. Zadłużenie gminy to pozycja 96.

Niezbyt wychodzi gminie pozyskiwanie funduszy europejskich, w tej kategorii jest na 66 miejscu.
- Jestem bardzo zadowolony z wyników w Lidze. Procentuje systematyczna praca, a nie obiecanki - mówi wójt Marian Zaborowski.


Najniżej z naszych gmin lokują się Masłowice. Jednak gmina powoli pnie się w górę. Małowice najgorzej wypadają pod względem pozyskiwania funduszy europejskich, są na 131 miejscu, oraz pod względem nakładów inwestycyjnych (83 pozycja). Zaskakująco wysoko gmina lokuje się za to w kategorii wskaźnik zadłużenia - jest na 25 miejscu. Jest też w pierwszej setce, jeśli chodzi o wydatki na administrację. Pozostałe wskaźniki spychają Masłowice na koniec tabeli. Bezrobocie to 124 miejsce, liczba oddanych mieszkań 115 miejsce, liczba firm 128 pozycja, dochody 130 miejsce.

- Mamy praktycznie zerowe zadłużenie. Co prawda, dochody są niskie, ale racjonalna gospodarka pozwala na inwestycje bez brania kredytów - mówi wójt Bogusław Gontkowski.


Jeśli chodzi o pozostałe gminy naszego powiatu, niemal wszyscy, poza Wielgomłynami, poprawili swoje pozycje w rankingu. Miejsca gmin: Dobryszyce 36 (za 2007 rok 41), Ładzice 45 (93), Kobiele Wielkie 52 (83), Gidle 61 (72), Lgota Wielka 74 (94), Wielgomłyny 81 (73), Gomunice 91 (121), Kodrąb 103 (123), Żytno 105 (132).


- W różnych latach różnie układają się inwestycje i stąd takie zmiany - wyjaśnia Bogdan Witaszczyk z Wielgomłyn. - Cały czas jesteśmy silnym średniakiem, a biorąc pod uwagę obecny rok, będzie jeszcze lepiej.

6 grudnia będzie dodatkową niedzielą handlową

Wideo