Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomszczańskie lasy są pełne grzybów. Gdzie się na nie wybrać?

mk, ms, om
Dziennik Łódzki
Mieszkańcy powiatu radomszczańskiego ruszyli do okolicznych lasów, które od kilku tygodni są pełne grzybów Zapytaliśmy najbardziej doświadczonych grzybiarzy, gdzie i jakie grzyby można znaleźć

Sezon na grzyby w pełni. Widać to nie tylko, gdy przejeżdżamy przez las, a wzdłuż drogi mijamy kilkanaście zaparkowanych koło siebie samochodów. Radom-szczanie chwalą się swoimi "zdobyczami" rodzinie, sąsiadom i znajomym m. in. na portalach społecznościowych. Bardzo modne zrobiło się ostatnio dodawanie zdjęć z grzybobrania na facebooku.

Ciepły i mokry sierpień, częste deszczowe dni sprzyjają wysypom grzybów. Potwierdzają to zarówno amatorzy grzybobrania, jak i sprzedawcy, których codziennie można spotkać na ulicach Radomska. Mówią, że grzybów jest dużo i chętnych na nie osób też nie brakuje. Tegoroczny urodzaj potwierdza liczba amatorów grzybów w lasach, nie tylko w weekendy.

- Najchętniej zbieram grzyby w lasach w okolicach Borków, Niesulowa, a także pod Ewiną. Można tu znaleźć głównie podgrzybki, ale i prawdziwki i kozaki. Grzyby są młode i raczej zdrowe. Ostatnio udało mi się zebrać aż trzy koszyki - z dumą opowiada nam miłośniczka grzybobrania z okolic Gidel.

Ci, którzy najbardziej cenią prawdziwki mogą wybrać się do lasów w okolicach Przedborza. To właśnie tam znaleźć można ponoć najwięcej tych najszlachetniejszych grzybów. Potwierdza to pan Mirosław z Radomska.
- Pod Przedborzem jest najwięcej "prawych", ale dużo można też nazbierać w Rogach pod Wielgomłynami - opowiada.
Pan Jacek zdradza, że ,,na prawdziwki" wybiera się nieco dalej, do lasów koło Łęgu.

- Prawdziwki można dziś znaleźć w wielu miejscach, ale bardzo dużo z nich jest robaczywych, bo to smaczny grzyb - tłumaczy pan Jerzy z gm. Gidle.

Amatorzy kani także nie mogą narzekać. Te grzyby najłatwiej znaleźć na łąkach, wśród zarośli i na skraju lasu. Kapelusze najdorodniejszych kani mogą mieć nawet 30 cm średnicy. Jednak zbierając je, należy zachować szczególną ostrożność - kanie często mylone są z muchomorami.

Wrzesień to miesiąc, w którym zaczynają się pojawiać gąski zielonki czyli popularne zieleniatki.
- Zieleniatek najlepiej szukać w suchych miejscach, w piasku i ściółce, przeważnie w lasach sosnowych - zdradza pan Janusz z gm. Gidle.

Gąski rosną nawet, kiedy robi się naprawdę zimno, ale trzeba umieć ich szukać. Niektórzy znajdują je ukryte pod piaskiem, mchem, a nawet... pod śniegiem.

Dla tych, którzy nie mają cierpliwości do szukania grzybów, też jest rozwiązanie. Świeżo uzbierane grzyby można kupić codziennie w centrum miasta. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy na grzybach się znają i sami powinniśmy wiedzieć, jak wyglądają te trujące.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto