Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakieta na lotnisku w Piotrkowie. Wstrzymano ruch samolotów. Rakieta po starcie osiągnęła prędkość 282 km/h.

Dariusz Śmigielski
Dariusz Śmigielski
Rakieta na lotnisku w Piotrkowie, wstrzymano ruch samolotów
Rakieta na lotnisku w Piotrkowie, wstrzymano ruch samolotów Dariusz Śmigielski
Rakieta wystartowała na lotnisku w Piotrkowie i osiągnęła prędkość prawie 300 km/h. Wstrzymano ruch samolotów. Co tam się wydarzyło? ZDJĘCIA

Rakieta na lotnisku w Piotrkowie

Rakieta wystartowała na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej po raz pierwszy. Po starcie rakieta osiągnęła prędkość 282 km/h. Na czas startu rakiety całkowicie wstrzymano ruch lotniczy. Rakietę skonstruował Adam Ciupa z Sulejowa, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie. Rakieta ma wbudowane urządzenia do badania przeciążeń oraz kamerę. Strat rakiety był eksperymentem, który miał zbadać dokładne przeciążenia podczas lotu. Eksperyment zostanie zgłoszony do konkursu Fizyczne Ścieżki, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Rakieta na lotnisku w Piotrkowie, ZDJĘCIA:

-Jestem bardzo dumna, że mamy takich uczniów, którzy mają i realizują swoje pasje, mówi Agnieszka Starzyńska, dyrektor III LO w Piotrkowie. Mamy tutaj ucznia Adama Ciupę, który sam zbudował rakietę, jestem bardzo wdzięczna nauczycielowi panu Dariuszowi Maliszewskiemu, który wspiera uczniów mających pasje. W zeszłym roku mieliśmy ucznia, który zbudował tunel aerodynamiczny i dzięki temu wygrał wiele konkursów i ma już indeks na uczelnie wyższe.

-Skonstruowałem już 30 rakiet różnego rodzaju, mówi Adam Ciupa, uczeń III LO w Piotrkowie. Rakieciarstwem interesuję się się od trzech lat, brałem udział w warsztatach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe. Rakieta, która wystartowała w Piotrkowie ma wbudowane urządzenia do badania przeciążeń oraz kamerę. Budowałem ją od listopada zeszłego roku, ma 2 metry długości i około 15 cm średnicy. Wznosi się w powietrze na wysokość około 500 metrów dzięki silnikowi rakietowemu. Głowica rakiety została wydrukowana drukarką 3D. Po zapłonie silnika rakieta startuje, leci w górę, mierzy wszystkie zadane parametry i gdy osiągnie swój pułap elektronika wyrzuci spadochron.

Historyczny start na rakiety na lotnisku w Piotrkowie odbył się 26 stycznia 2024 i obserwował go m.in. dyrektor Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej Marcin Pampuch.

Rakieta na lotnisku w Piotrkowie, wstrzymano ruch samolotów

Rakieta na lotnisku w Piotrkowie. Wstrzymano ruch samolotów....

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto