Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownictwo medyczne w Radomsku. Konferencja wicemarszałka Piotra Adamczyka [FILM]

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Arch. screen
Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego mówił na konferencji prasowej o ratownictwie medycznym w Łódzkiem

Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego mówił we wtorek, 23 lutego, na konferencji prasowej ratownictwie medycznym w Łódzkiem.

Skąd problemy z ratownictwem? Przypomnijmy, że ratownictwo medyczne wróciło do Szpitala Powiatowego w Radomsku w kwietniu 2019 roku, po kilku latach przerwy, gdy zajmowała się nim firma Falck. Kontrakt na ratownictwo medyczne w Szpitalu Powiatowym w Radomsku był możliwy, gdyż placówka do konkursu ogłoszonego przez Narodowy Funduszu Zdrowia przystąpiła w ramach konsorcjum. W jego skład weszli: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi oraz szpitale z Radomska, Wielunia, Wieruszowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Poddębic, Opoczna i Zduńskiej Woli. Lider konsorcjum, czyli Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, poinformował jednak, że od 1 lipca nie zamierza ubiegać się o te świadczenia razem ze szpitalami.

Konferencja wicemarszałka Piotra Adamczyka

- Pewne kwestie dotyczące ratownictwa medycznego wymagają wyjaśnienia. Chciałbym podkreślić, że intencją zarządu województwa łódzkiego było,jest i będzie zagwarantowanie mieszkańcom naszego województwa jak najwyższych standardów w zakresie ratownictwa medycznego - mówił Piotr Adamczyk. - Wysoki standard, który był do tej pory utrzymywany przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego i jej partnerów był dobrym rozwiązaniem. Wygasa jednak umowa, która pozwalała realizować ratownictwo medyczne konsorcjum, co będzie wymagało określenia nowych zasad pozwalających na realizowanie tej usługi.

Jak stwierdził wicemarszałek, władze województwa szukają kompromisu w rozwiązaniu tej sytuacji. - Dochodzą do nas niepokojące sygnały, pytania, co będzie dalej z ratownictwem, czy w ogólne tej usługi nie przejmie jakiś podmiot prywatny... Chce podkreślić, że nie mamy planów likwidacji ratownictwa, a ponadto prawo nie pozwala, by prywatny podmiot mógł realizować te usługi. Ale tego typu błędne informacje w przestrzeni medialnej się pojawiają - wyjaśniał Piotr Adamczyk.

- Chciałbym podkreślić, że intencją zarządu województwa łódzkiego było,jest i będzie zagwarantowanie mieszkańcom naszego województwa jak najwyższych standardów w zakresie ratownictwa medycznego - mówił Piotr Adamczyk

Wicemarszałek województwa przypomniał, że umowa na ratownictwo medyczne została podpisana przez konsorcjum do końca 2020 roku. Jednak z uwagi na pandemię koronawirusa została przedłużona do połowy 2021 roku. - Ale czy pandemia się skończyła? Nie, a wręcz przeciwnie, mamy kolejne sygnały o rosnącej liczbie zakażeń. Dlatego zwróciliśmy się do Narodowego Funduszu Zdrowia z pytaniem, czy ta umowa, która obecnie obowiązuje zakończy się rzeczywiście w czerwcu i będzie rozpisany nowy konkurs, czy też w związku z panującą pandemią nie zostanie kolejny raz przedłużona - tłumaczył wicemarszałek. - Jeśli tak, to obecne dyskusje na różnych forach stają się bezprzedmiotowe. Jesteśmy gotowi do rozmów, nawet jeśli ta umowa nie zostanie przedłużona, natomiast między członków konsorcjum muszą być równo rozłożone ciężary kosztów, bo WSRM musiała z własnych pieniędzy dołożyć do działalności w 2019 i 2020 roki 1 mln zł. Mam więc nadzieję, że dojdzie do rozmów między dotychczasowymi partnerami. Ja również deklaruję udział w tych rozmowach.

Konferencja wicemarszałka Piotra Adamczyka:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto