Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remanent na radomszczańskich dachach

Jacek Drożdż
Eternit widać na starszych domach i obiektach gospodarczych
Eternit widać na starszych domach i obiektach gospodarczych Jacek Drożdż
Co najmniej 18 kilometrów niebezpiecznych dla zdrowia azbestowych rur tkwi jeszcze pod ulicami Radomska. Wiele domów ma dachy pokryte płytami z zawierającego azbest eternitu.


Na decyzję nowo wybranych radnych czeka projekt "Program usuwania azbestu dla Radomska". Firma, która go przygotowała, szacuje, że koszt pozbycia się azbestu z miasta wyniesie ponad 0,5 miliona złotych. 
Raport na temat azbestowych zagrożeń przygotowuje firma z Piotrkowa. Jej pracownicy już kilka miesięcy temu policzyli, gdzie i w jakiej postaci azbest występuje jeszcze na terenie Radomska.

Okazało się, że najwięcej jest płyt eternitowych, znaleziono je m.in. na dachach ponad 400 nieruchomości. Niebezpieczne płyty odkryto nawet w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 6.
 Co gorsza, z azbetowo-cementowych rur wykonana jest także część miejskich wodociągów. A to może oznaczać, że część szkodliwych substancji może przedostawać się do wody, z której korzystają ludzie.

Jak oceniają specjaliści, koszt usunięcia tych materiałów wyniesie ponad 530 tys. zł. Ale są to tylko koszty transportu i unieszkodliwiania azbestu. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty demontażu i montażu nowych rur oraz dachów.


- Program usuwania azbestu to dopiero pierwszy krok w działaniach zmierzających do jego całkowitej likwidacji. Potrzeba na to pieniędzy. Krajowy Program Usuwania Azbestu przewiduje, że powinien on być wyeliminowany do roku 2032 - wyjaśnia Marek Załóg, naczelnik wydziału ochrony środowiska w magistracie. - Jest więc szansa, że w międzyczasie pojawią się programy, dzięki którym będzie można zdobyć na to fundusze.


Z ankiet przeprowadzonych przez autorów programu wynika, że większość radomszczan, którzy mają zabudowania z eternitu lub wciąż składują go na swych podwórkach, liczy, że władze miasta rychło pomogą w usunięciu tych niebezpiecznych materiałów. 
Tymczasem w Radomsku nie ma składowiska, na które można byłoby wywozić azbest. Jedyne istniejące w pobliżu miasta działa w Jadwinówce, należy ono do firmy Metalurgia SA.


Projekt usuwania z Radomska azbestu wciąż jest uzupełniany.
- Skierowaliśmy też wnioski do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o pozytywne za-opiniowanie tego planu - informuje Marek Załóg. - Potem projekt trafi do komisji gospodarki komunalnej, a następnie - pod obrady Rady Miejskiej.


Urzędnicy oceniają, że opinie będą gotowe jeszcze w grudniu. A po ewentualnych korektach, w pierwszym kwartale przyszłego roku nad "Programem usuwania azbestu..." mogliby już dyskutować radni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto