Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reprint książki o cudach Matki Boskiej Gidelskiej wspólnie wydali dominikanie i PTH z Radomska

Przemysław Jafra
Tomasz Nowak (szef oddz. PTH  w Radomsku) z reprintem książki z XVIII w.
Tomasz Nowak (szef oddz. PTH w Radomsku) z reprintem książki z XVIII w. Przemysław Jafra
Klasztor oo. dominikanów w Gidlach oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku wydały reprint książki "Skarb Wielki" z 1724 roku. Można w nim przeczytać o cudach dokonanych za wstawiennictwem Matki Boskiej Gidelskiej.

W reprincie książki z XVIII w. można przeczytać o cudach dokonanych za wstawiennictwem Matki Boskiej Gidelskiej
- Na tę książkę trafiłem ponad 10 lat temu - wspomina Tomasz Nowak prezes oddziału PHT w Radomsku. - Znajdował się on w bibliotece ówczesnej WSP w Częstochowie. Wiem, że dwa egzemplarze tej książki znajdują się w bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz trzy (jeden bardzo zniszczony) w siedzibie głównej oo. dominikanów w Krakowie.

Staropolski język, czcionka oraz składnia zdań, która znacznie różni się od dzisiejszej polszczyzny skłoniły prezesa PTH w Radomsku do podjęcia próby wydania reprintu dzieła z pierwszej połowy XVIII wieku. Inicjatywa spotkała się z przychylnością przeora zakonu oo. dominikanów w Gidlach, Marka Grzelczaka. W tym roku udało się wydać reprint tej książki. Wydano ją w nakładzie 300 egzemplarzy.

Większość trafiła do klasztoru w Gidlach, gdzie zainteresowane osoby mogą ją nabyć. Książkę otrzymają również członkowie radomszczańskie-go oddziału PTH w Radomsku. - Wydawnictwo opisuje historię klasztoru oo. dominikanów w Gidlach. Ale przede wszystkim skupia się na cudach, jakie miały miejsce za pośrednictwem wstawiennictwa Matki Boskiej Gidelskiej - mówi prezes radomszczańskiego PTH.

Książka zawiera specjalny index, gdzie wymienione są cuda, które dokonały się za wstawiennictwem Matki Boskiej Gidelskiej. Dominikanie spisują je od 1615 roku, a więc od chwili, kiedy przybyli do Gidel. Jedno z najstarszych uzdrowień datowane jest na rok 1680 i dotyczy trzech utopionych dziewczynek, które ożyły. Nic dziwnego, że rocznie do sanktuarium w Gidlach przybywa ok. 100 tys. pielgrzymów. Pątnicy mogą otrzymać winko Matki Boskiej święcone już od XVII w. Ceremonia ta odbywa się w pierwszą niedzielę maja czyli w rocznice wykopania figurki z ziemi.

Figurka cudami słynąca

Co roku do barokowej bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach, zwanych też Małą Częstochową przybywają rodzice proszący o uzdrowienie dla swoich dzieci. Słynącą od XVIII wieku cudami figurkę Matki Boskiej Gidelskiej odwiedzają tysiące pielgrzymów.
Tradycyjnie w drugą niedzielę po 17 sierpnia (św. Jacek to patron matek udręczonych cierpieniem dzieci) odbywa się uroczyste błogosławieństwo dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto