Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogale świętomarcińskie: Zobacz, jak powstają! Przepis, historia, certyfikat, ceny

Anastazja Bezduszna
Rogal świętomarciński: zobacz jak wypieka się prawdziwy rogal.

Przejdź dalej --->
Rogal świętomarciński: zobacz jak wypieka się prawdziwy rogal. Przejdź dalej --->Szymon Starnawski
Prawdziwe rogale świętomarcińskie można kupić tylko w Wielkopolsce. Dzień przed 11 listopada przez całą noc pracują piekarnie, a Poznań zaczyna pachnieć rogalami świętomarcińskimi. Już teraz zobacz jak powstają rogale marcińskie! Mamy też dla Was przepisy i zestawienie cen.

Rogal Świętomarciński: historia wypieku

Kształt rogala powinien przypominać podkowę, którą prawdopodobnie zgubił koń Św. Marcina. Według innej legendy prekursorem wypieku rogala świętomarcińskiego w Poznaniu był Józef Melzer, który słodkie to na święto wypiekał dla biednych. Przez 11 listopada ponad 200 ton rogala świętomarcińskiego piecze się tylko w samym Poznaniu. Ten zwyczaj sięga XIX wieku, kiedy to w "Dzienniku Poznańskim" opublikowano pierwszą reklamę tego wyjątkowego wypieku.

Te rogale o specyficznym kształcie, z ciasta półfrancuskiego, mają ważyć od 150 do 250 granów. (Obniżenie dolnej granicy masy rogala nastąpiło w 2013 roku, przed tym jeden rogal miał ważyć 200-250 g). Tak więc na kilogram wchodzi mniej więcej od 4 do 6 rogali. Dlaczego są takie ciężkie? Bo mają dużo nadzienia - czyli tartego białego maku z bakaliami i orzechami. A jeszcze ten lśniący lukier posypany orzechami. Tradycja tego słodkiego wypieku sięga XIX wieku. Dziś, by rogal mógł nazywać się Świętomarcińskim, musi być wypiekany według specjalnej receptury i w specyficzny sposób.

Co więcej, każda cukiernia, która chce posługiwać się tą nazwą, musi uzyskać prawo do wytwarzania produktu regionalnego chronionego prawem Unii Europejskiej (co więcej, dostać taki certyfikat mogą cukiernie i piekarnie tylko z Poznania i wyznaczonych powiatów Wielkopolski). Rogale świętomarcińskie od wielu lat produkowane są specjalnie na 11 listopada. Chociaż w niektórych cukierniach można je kupić przez cały rok, na imieniny św. Marcina zawsze są smaczniejsze.

Rogal świętomarciński: certyfikat

Wielkopolscy cukiernicy co rok przechodzą certyfikację. Procedura obejmuje cały proces produkcji - od doboru składników po posypywanie gotowych rogali orzechami.  Po przejściu procedury cukiernia dostaje Potwierdzenie Prawa do wytwarzania Produktu Regionalnego chronionego Prawem Unii Europejskiej. Każdemu producentowi prawdziwych rogali wydaje się numerowane Świadectwo Jakości Handlowej.

Co powinien zawierać rogal swiętomarciński by dostać certyfikat wydawany przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu? To

Rogal świętomarciński z certyfikatem ma składać się m. in. z:

  • półfrancuskiego ciasta,
  • białego maku,
  • wanilii,
  • mielonych daktyli lub fig,
  • śmietany,
  • rodzynek,
  • masła (chociaż oficjalnie teraz podają margarynę)
  • skórki pomarańczowej.

Na stronie internetowej Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu można znaleźć listę certyfikowanych wytwórców rogali.

Kliknij w galerię i zobacz, jak się robią rogale.

Zrób Rogal świętomarciński w domu. Zobacz przepis:

Składniki na masę:

  • na 7-8 sztuk rogali
  • 1/2 szklanki białego maku, 1/2 szklanki okruchów
  • biszkoptowych, 1/2 szklanki cukru, 60 g orzechów, 60 g rodzynek,
  • 200 g margaryny, 5 ml aromatu migdałowego

Składniki na ciasto:

  • 2-2,5 szklanki mąki, 1 jajko, 1/4 kostki drożdży (12,5 g),
  • 2 łyżki cukru, 1/2 szklanki ciepłego mleka,
  • 2 łyżki oleju, 1 płaska łyżeczka soli

Przygotowanie masy:
Mak należy opłukać wodą, a następnie zaparzyć i odstawić na godzinę. Tak przygotowany mak odsączamy i dwukrotnie mielimy. Orzechy możemy podsuszyć w piekarniku przez kilka minut. Kroimy je drobno. Do maku w tym czasie dodajemy cukier i margarynę. Dusimy masę na małym ogniu, cały czas mieszając. Gdy masa będzie ciepła, a wszystkie składniki połączą się, dodajemy orzechy, rodzynki oraz aromat migdałowy. Dokładnie wszystko mieszamy i odstawiamy, by masa wystygła.

Przygotowanie ciasta:
Najpierw przesiewamy mąkę. Do ciepłego mleka dodajemy drożdży, odrobinę cukru i soli, i mąki. Pozostawiamy na kilka minut. Następnie do mąki dodajemy drożdże z mlekiem, cukier, sól oraz roztrzepane jajko. Mieszamy wszystko, aż powstanie jednolita gęsta masa. Dodajemy następnie olej. Wyrabiamy ciasto. Pozostawiamy je w lodówce na kilka godzin. Następnie rozwałkowujemy, smarujemy margaryną i składamy ciasto na trzy części. Sklejamy brzegi i ponownie rozwałkowujemy. Robimy tak jeszcze kilka razy, by uzyskać około 12-16 warstw. Następnie odkładamy ciasto do lodówki, najlepiej na noc.

Zobacz też: Rogale świętomarcińskie robione są na margarynie. Sprawdź, gdzie w Poznaniu kupić rogale na maśle, ale bez certyfikatu

Formujemy rogale. Będą nam potrzebne ciasto, masa makowa, jajko roztrzepane z łyżką wody. Cienko rozwałkowujemy ciasto. Kroimy je na wydłużone trójkąty. Z pomocą rękawa cukierniczego nakładamy masę makową. Zawijamy najszerszy koniec jeden raz. Nacinamy go. Następnie zawijamy rogal, tak by to rozcięcie rozeszło się na boki. Zwijamy w stronę wierzchołka. Końcówki zakręcamy do środka. Tak przygotowane rogale wykładamy na płaską blaszkę i smarujemy roztrzepanym jajkiem z wodą. Wypiekamy przez 30-35 minut przy temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu rogale odstawiamy do wystygnięcia. Następnie lukrujemy i posypujemy orzechami włoskimi.

Trwa głosowanie...

Ile rogali świętomarcińskich zjadłeś w tym roku?

Ile kosztuje rogal świętomarciński?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto