Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo, a dalej w którą stronę? Kiedy dojdzie do remontu ulicy Sikorskiego w Radomsku?

jd
Newralgiczne miejsce - rondo w Bloku Dobryszyce. Tu zakończy się miejska obwodnica
Newralgiczne miejsce - rondo w Bloku Dobryszyce. Tu zakończy się miejska obwodnica fot. Jacek Drożdż
Kiedy dojdzie do remontu ulicy Sikorskiego? Inwestycja ułatwiłaby jazdę ciężarówkom.

Jak najlepiej wykorzystać obwodnicę Radomska? W przyszłym roku, gdy droga zostanie oddana do użytku, zakończy się rondem na skrzyżowaniu w Bloku Dobryszyce. Stamtąd będzie można pojechać w kierunku Piotrkowa, tzw. starą trasą.

Kolejny kierunek dla zjeżdżających z ronda to Radomsko... Dobrym rozwiązaniem, aby uniknąć korków byłby więc remont ulicy Sikorskiego, która wyprowadziłaby ruch poza miasto, łącząc się z drogą krajową nr 42. To spowodowałoby powstanie alternatywnej trasy dla ciężarówek jadących z drogi szybkiego ruchu w stronę najpierw Przedborza, a potem np. Włoszczowy. Obecnie cały ruch kierowany jest przez miasto.

Z propozycją remontu drogi wyszło starostwo. Problem jednak w tym, że ul. Sikorskiego ma trzech właścicieli. Część należy bowiem do powiatu, część to ulica miejska, a jeszcze jeden odcinek przebiega przez gminę Radomsko. - Chcieliśmy przebudować drogę między Okrajszowem a Kietlinem, ze względu na rolę, jaką pełni. Łączy bowiem dwie drogi krajowe i staje się naturalnym przedłużeniem miejskiej obwodnicy - wyjaśnia Aleksander Broszkowski, naczelnik wydziału zarządzania drogami w starostwie. - Od kilkunastu lat, ze względu na jej zły stan techniczny, obowiązuje tam zakaz wjazdu samochodów ciężarowych o masie całkowitej większej niż pięć ton... Remont jest więc i tak konieczny.

Powiat zamierzał zgłosić Sikorskiego do przyszłorocznego programu tzw. schetynówek. Dlatego postanowił poszukać partnerów.

- Zwróciliśmy się o udzielenie pomocy finansowej do wójta gminy Radomsko i do prezydent miasta. Gmina odpowiedziała nam, że nie ma tylu pieniędzy, by nas wesprzeć, natomiast miasto postawiło warunek, by starostwo dofinansowało miejską inwestycję - mówi Aleksander Broszkowski. - Komisja gospodarki komunalnej rady miejskiej zaproponowała przebudowę skrzyżowania na Targowej, natomiast pani prezydent zasugerowała jeszcze ulicę Sierakowskiego. Ta inwestycja wiąże się z przebudową wiaduktu kolejowego i przejazdu, który ma się pod nim znaleźć.

Tymczasem pojawiły się złe wieści. Okazało się, że nasze województwo dostanie na "schetynówki" nie 27 mln zł, ale połowę tej kwoty. Szanse na to, że wniosek starostwa o sfinansowanie remontu Sikorskiego zostanie rozpatrzony pozytywnie, drastycznie zmalały. - Zarząd powiatu, mając również na uwadze trudną sytuację finansową starostwa, zdecydował w tej sytuacji, że nie przystąpimy do Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - mówi naczelnik.

Zobacz także: Obwodnica Radomska coraz dłuższa. Jak postępują prace? [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto