Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści z Radomska wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę. ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Rowerzyści z Radomska wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę
Rowerzyści z Radomska wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę Rowerowo.pl/Facebook
Grupa Rowerowo.pl z Radomska po raz kolejny zorganizowała Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę. Uroczystości związane z ogólnopolską pielgrzymką rowerzystów odbyły się w Częstochowie 9 lipca.

W 17. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę przyjechało ok. 1 tys. cyklistów, wśród nich byli rowerzyście z Radomska. Radomszczańską pielgrzymkę tradycyjnie zorganizował grupa Rowerowo.pl. Cykliści spotkali się w sobotę o świcie na Placu 3 Maja, po krótkim przywitaniu ruszyli w kierunku Częstochowy.

Jak powiedział ks. Jerzy Grochowski, koordynator ogólnopolskiej pielgrzymki rowerowej, rekolekcjom na dwóch kółkach towarzyszyły w tym roku słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Odnosili je przede wszystkim do wewnętrznego pokoju człowieka zbliżającego się do ołtarza, ale także do pokoju zewnętrznego, prosząc o ustanie wojny i modląc się za tych, którzy wspierają uchodźców.

Mszy św. wieńczącej ogólnopolską pielgrzymkę rowerową przewodniczył bp Marian Rojek. Ordynariusz zamojsko-lubaczowski zauważył, że przybywając do Maryi wybieramy najlepszą szkołę życiowej jazdy. W jej centrum jest koło - eucharystyczny Chrystus i nasze życie sakramentalne.

Jeżeli wewnętrzne relacje nie są budowane na podstawowych wartościach ludzkich, które pokrywają się z zasadami chrześcijańskiego życia i sumienia, to w żadnej społeczności nie będzie stabilności, rozwoju, ani pokoju. Wówczas króluje niepewność, strach, znajomości, kolesiostwo, życie na koszt innych - mówił kaznodzieja. Jak przekonywał „żadna społeczność miejska, gminna, narodowa, szkolna, sąsiedzka, nie będzie właściwie funkcjonować bez swego właściwego centrum”. Dodawał, że „zamiast pokoju i godności, wspólnego życia i pracy pojawia się nienawiść, kryzysy, bankructwo”, bo koło bez swego środka rozsypie się i będzie koniec jazdy.

Bp Rojek zauważył, że „każdy z nas chciałby być świętym, czyli człowiekiem doskonałym, całkowicie zrealizowanym, a to jest możliwe jedynie wtedy, gdy posiada się swoje duchowe centrum, do którego wszystko w życiu się odnosi”. Jednak jak podkreślał „utrata znaczenia sensu najważniejszego środka, to nasza wspólna choroba i powszechna niemoc”.

Pielgrzymka rowerowa zrzesza niezależne grupy z całego kraju zmierzające do Sanktuarium w jednym określonym terminie. Jej przebieg koordynuje Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Choć cykliści jadą do Częstochowy we własnym zakresie i według swojego regulaminu, to program duchowy jest dla wszystkich ten sam.

Wyruszają z różnych miejscowości, ale w ostatnim dniu spotykają się pod częstochowską archikatedrą, by razem Alejami NMP wjechać przed jasnogórski Szczyt, pokazując jedną wspólnotę miłującą Kościół.

(źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto