Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2012 rusza już 7 października

Małgorzata Kulka
Archiwum organizatora
Święto teatru, poezji i filmu, najważniejsze wydarzenie kulturalne Radomska, zyskujące coraz większą rangę w regionie i w całej Polsce, rusza już w najbliższą niedzielę, 7 października.

Różewicz Open Festiwal w interdyscyplinarny sposób promuje twórczość braci Różewiczów, poetów - Janusza i Tadeusza oraz reżysera - Stanisława . W programie imprezy znajdą się m. in. premierowe spektakle, projekcje filmów, spotkania, konkursy, warsztaty i wystawy.

Tegoroczna edycja Festiwalu przebiegać będzie pod hasłem „Nauka chodzenia”, zaczerpniętego z tytułowego wiersza tomiku poezji Tadeusza Różewicza, a głównym miejscem wydarzeń - Miejski Dom Kultury w Radomsku.

- Ten festiwal będzie się wyróżniał bardzo bogatym repertuarem teatralnym. Ważne, że w Radomsku pokazujemy spektakle zrealizowane w całej Polsce - podkreśla Krystyna Michalska z Miejskiego Domu Kultury, koordynator festiwalu.

Na scenie MDK zaprezentowane zostaną spektakle na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza - „Grupa Laokoona”, „Stara kobieta wysiaduje”, „Śmieszny staruszek”, „Kartoteka”, „Białe małżeństwo”, a także spektakle telewizyjne „ Rajski Ogródek” i „Złowiony – rekonstrukcje”.
Oprócz spektakli profesjonalnych, festiwalowa publiczność zobaczy amatorskie przedstawienie radomszczańskiej młodzieży "Przyj, dziewczyno, przyj" , przygotowane pod kierunkiem Michała Rzepki.

- Zupełną nowością będzie ogólnopolska konferencja organizowana przez katedrę literatury XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego. Przyjadą do nas wykładowcy z całej Polski i będą dyskutować o recepcji twórczości Tadeusza Różewicza.
Nowością będzie też promocja nowej książki, wspomnień Stanisława Różewicza - zachęca koordynatorka.

Najnowsza książka Pawła Różewicza „Było minęło. W kuchni i na salonach X Muzy” zawiera wspomnienia przedstawiające sylwetki przyjaciół reżysera i współpracowników, historię powstawania filmów, podróże zagraniczne, świat festiwali filmowych, zmagania z cenzurą i peerelowską rzeczywistością.

Warsztaty filmowe i teatralne to festiwalowa propozycja dla młodzieży.
- Szczególnie zachęcam do udziału w tych warsztatach, bo z bezpośredniego kontaktu z twórcami można bardzo wiele wynieść - mówi Michalska.

Festiwal Różewiczów to także spotkania ze znanymi aktorami i reżyserami.
Gośćmi festiwalu będą Paweł Woldan i Piotr Morawski, którzy podczas warsztatów „Akademia filmu” przedstawią kulisy powstawania filmu i pracy reżysera. W „Akademii teatru” podstaw sztuki aktorskiej uczyć będą aktorzy teatralni i filmowi - Przemysław Bluszcz i Aldona Struzik. Interpretację fragmentów klasycznych tekstów Tadeusza Różewicza przedstawi Bronisław Wrocławski, a o twórczość braci podczas otwartego spotkania „Rozmowa na dobry początek” opowiadał będzie Jerzy Radziwiłowicz.

Tradycyjnie podczas festiwalu rozstrzygnięty zostanie Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza oraz - po raz pierwszy - Konkurs na Etiudę Filmową ph. "Świadectwo urodzenia". Jak podkreślają organizatorzy, w tym roku na pierwszy z nich nadesłano rekordową liczbę wierszy, bo aż ok. 1150.
- Nadeszło 229 zestawów nie tylko z Polski, ale i z Nowego Jorku, Londynu, z całego świata. Zresztą autor z Ameryki dostał wyróżnienie. Werdykt był wyjątkowo zgodny - zdradza koordynatorka festiwalu.

Dowodów na coraz większą popularność festiwalu jest jednak więcej.
– Po pierwsze dowodzi jej fakt, że to właśnie Uniwersytet Łódzki zwrócił się do nas z prośbą o współorganizację konferencji. To że odbieramy telefony z całej Polski z pytaniami o miejsca noclegowe, to też dowód, że festiwal sukcesywnie powiększa swój zasięg – dodaje.

Imprezie towarzyszyć będą wystawy plakatów, grafik, scenografii i kostiumów.

Radomszczanie wciąż czekają na moment, gdy na festiwalu pojawi się jeden z głównych jego bohaterów, Tadeusz Różewicz. Na to chyba jednak na razie liczyć nie można.
- Chciałabym zachować spokój i pan Tadeusz bardzo o to prosi. Nie jest osobą, która chce być fetowana, jakoś szczególnie celebrowana. Myślę, że największą radość sprawia mu to, że tu w Radomsku, pamiętamy o Januszu i Stanisławie, że czytamy jego utwory i oglądamy sztuki. Chyba to jest najważniejsze... - dodaje Krystyna Michalska.

Zobacz pełny program: Różewicz Open Festiwal Radomsko 2012 [PROGRAM]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto