Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2015: Seminarium "Recepcja Różewicza na świecie" [ZDJĘCIA]

mk
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2015: Seminarium "Recepcja Różewicza na świecie"
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2015: Seminarium "Recepcja Różewicza na świecie" fot. MK
Różewicz Open Festiwal 2015 rozpoczęło seminarium dla nauczycieli "Recepcja Różewicza na świecie".

W czwartek, 11 czerwca, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpoczął się Różewicz Open Festiwal 2015. Na początek zaproponowano seminarium dla nauczycieli "Recepcja Różewicza na świecie". Spotkanie poprowadziła Maria Dębicz historyk teatru, autorka scenariuszy wystaw, filmów dokumentalnych, zajmująca się recepcją twórczości Tadeusza Różewicza

Tematem seminarium było poszukiwanie nowych sposobów recepcji Różewicza. Prowadząca mówiła m. in. o randze jego twórczości w Europie i na świecie.
- Recepcja Różewicza w świecie jest niezwykle szeroka i trwa już kilkadziesiąt lat. To, jak Różewicz obecny jest w świecie, najlepiej można zobrazować w liczbach. Tłumaczony jest na 55 języków, na języki bardzo odległe, np. chiński czy japoński; jest grany w wieku krajach od 1961 roku (czyli rok po polskiej premierze jego pierwszego dramatu), jest obecny na wielu międzynarodowych targach książki od Jerozolimy po Frankfurt. W świecie doliczono się 540 tłumaczeń jego dzieł, ma prawie 2 tysiące obcojęzycznych wydań w różnych formach: w osobnych książkach, antologiach i czasopismach - wymienia Maria Dębicz.

Nauczyciele rozmawiali również o tym, jak ciekawie uczyć o Różewiczu, jakie stosować innowacyjne sposoby i metody pracy z młodzieżą. A przy okazji, jak wypromować Radomsko jako miasto, w którym urodzili się słynni bracia.
- Chodzi o to, żeby nie uczyć Różewicza po szkolnemu, tzn. z zestawem obowiązkowych lektur do przerobienia. Należałoby np. z udziałem młodych uczynić Radomsko miastem magicznym, miastem Różewiczów. Jak można nie wykorzystać takiej szansy? Radomsko powinno się kojarzyć z Różewiczami i powoli zaczyna się tak dziać dzięki festiwalowi. Dom kultury w Radomsku jest świetnym centrum różewiczowskim, a ono powinno mieć takie „macki” wysunięte w inne strony - tłumaczy prowadząca seminarium.

W spotkaniu udział wzięło ponad 20 nauczycieli języka polskiego oraz języków obcych, którzy jeszcze po seminarium dzielili się z prowadzącą uwagami i pomysłami.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto