Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2019: Panel dyskusyjny "Różewicz vs Gombrowicz" [ZDJĘCIA]

mk
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2019: Panel dyskusyjny "Różewicz vs Gombrowicz"
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2019: Panel dyskusyjny "Różewicz vs Gombrowicz" fot. M. Kulka
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2019 rozpoczął się w środę (9 października) panelem dyskusyjnym "Różewicz vs Gombrowicz".

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2019 rozpoczął się w środę (9 października) panelem dyskusyjnym "Różewicz vs Gombrowicz" z udziałem Joanny Lisiewicz, Magdaleny Miklasz, Jarosława Bielskiego. Dyskusję poprowadziła prof. Barbara Osterloff, dyrektor artystyczny festiwalu. Osią tegorocznej edycji będzie konfrontacja tekstów głównego patrona festiwalu Tadeusza Różewicza ze spuścizną literacką Witolda Gombrowicza. Sposób obrazowania, argumentacji i definiowania otaczającej rzeczywistości był dla obu artystów wielokrotnie zbieżny. Coraz trudniej znaleźć w repertuarach liczących się scen teatralnych dramaty Różewicza, tymczasem swoisty renesans przeżywa twórczość Gombrowicza. Co jest zatem miernikiem popularności i uznania? Odpowiedzi na to pytanie poszukali paneliści. Przed rozpoczęciem panelu dyskusyjnego „Różewicz vs Gombrowicz” odbyło się wręczenie Jarosławowi Bielskiemu nagrody Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego za rozpowszechnianie kultury polskiej za granicą.

Czytaj więcej o ROF 2019: Różewicz Open Festiwal Radomsko 2019 "Różewicz vs Gombrowicz". Będą spektakle, spotkania, wystawy, koncerty...

Co jeszcze w programie?

Różewicz Open Festiwal 2019 w Radomsku [PROGRAM]

Jarosław Bielski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie w roku 1983. Był uczniem m.in. Jerzego Jarockiego, Ewy Lassek, Anny Polony, Jerzego Treli. Odbył też staże teatralne realizowane przez Zygmunta Molika w Teatrze Labora-torium Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Pracował jako aktor w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Jako asystent reżysera współpracował m.in. z Maciejem Prusem i Feliksem Falkiem. W 1984 roku otrzymał z Ministerstwa Kultury i Sztuki stypendium reżyserskie do Hiszpanii.
W 1987 roku władze polityczne w Polsce nie pozwalają mu na powrót do kraju , toteż postanawia pozostać na stałe w Hiszpanii. W latach następnych będzie w Hiszpanii pracował jako aktor (film, telewizja,teatr), a także reżyser teatralny. Będzie również wykładowcą w szkołach i uczelniach teatralnych.
Po osiedleniu się w swojej przybranej ojczyźnie zrealizuje ponad czter-dzieści spektakli. Tłumaczy, wydaje drukiem i reżyseruje sztuki autorów polskich: Bogusława Schaeffera, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Helmuta Kajzara, Grzegorza Nawrockiego, Witolda Gombrowicza. MA w swoim dorobku także realizacje dramatów innych autorów (Miguel de Unamuno, Lope de Vega, Samuel Beckett, William Shake-speare, Guillen de Castro, Peter Shaffer, Ingmar Bergman, Federico Garcia Lor-ca). Niejednokrotnie wystawiał własne adapatacje prozy m.in. “Lotu nad kuku-łczym gniazdem” Kena Kesseya, „Kobiety z wydm” Kobo Abe, „Białych nocy” Dostojewskiego. Jego spektakle brały udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. w Madrycie, Stambule, Hawanie, Almadzie, Antwerpii, Amsterdamie, Ge-newie, Krakowie, Warszawie, Tczewie, Opolu, Radomiu, Wrocławiu.
Od wielu lat jest również nauczycielem gry aktorskiej i reżyserii. W latach 90. prowadził zajęcia w: Instytucie Sztuk Scenicznych Księstwa Asturii, w Teatralnej Szkole Miejskiej w León; ponadto warsztaty teatralne w Pamplonie, Zamorze, Cuence, Valladolid, Vigo. W latach 1995 -1997 wykładał w Wyższej Szkole Sztuki Dramatycznej w Torrelodones (filia Uniwersytetu w Kent of Canterbury). Od 1997 do 2007 pracował jako wykładowca reżyserii w Królewskiej Wyższej Szkole Sztuki Dramatycznej w Madrycie.
W 1989 roku wraz z Socorro Anadón stworzył Compañía de Teatro Nuevo – RÉPLIKA, w roku 1997 przekształconą w Akademię Sztuki Aktorskiej, zaś obecnie działającą jako szkoła i zespół teatralny. Od roku 2003 Compania ma własną salę teatralną w Madrycie ( inauguracja premierą “Kwartetu dla czterech aktorów” Bogusława Schaeffera).
Jako aktor zagrał w Hiszpanii w 16 filmach i ponad 30 serialach te-lewizyjnych, w tym rolę Joachima Levi w 167 odcinkach popularnego w Hiszpa-nii serialu: „Amar en tiempos revueltos”.
Nagrodzony przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Odznaką Honorową BENE MERITO w 2010 roku.
W 2018 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru został laurea-tem Nagrody Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynaro-dowego Instytutu Teatralnego za popularyzację polskiej kultury teatralnej na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto