Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2019 "Różewicz vs Gombrowicz". Będą spektakle, spotkania, wystawy, koncerty...

nm
materiały promocyjne MDK
Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Różewicz Open Festiwal, największego artystycznego wydarzenia w naszym mieście. Jak co roku Miejski Dom Kultury zaprasza na wystawy, spotkania, spektakle i koncerty. W tym roku formuła imprezy została poszerzona, a festiwal stanie się areną teatralnego pojedynku Różewicz vs. Gombrowicz.

Od 9 do 14 października potrwa w Radomsku kolejna edycja festiwalu poświęconego twórczości braci Różewiczów - Janusza, Stanisława i Tadeusza. To w naszym mieście pędzili oni młodość i to tu rodziły się ich twórcze inspiracje. Przez lata festiwal zdobył uznanie i wierną publiczność, w tym roku zdecydowano się na poszerzenie formuły. Osią tegorocznej edycji będzie konfrontacja tekstów Tadeusza Różewicza ze spuścizną literacką Witolda Gombrowicza.

- Sposób obrazowania, argumentacji i definiowania otaczającej rzeczywistości był dla obu artystów wielokrotnie zbieżny. Okazuje się jednak, że coraz trudniej znaleźć w repertuarach liczących się scen teatralnych dramaty Różewicza, tymczasem swoisty renesans przeżywa twórczość Gombrowicza - tłumaczy Jolanta Dąbrowska z MDK w Radomsku.

Różewicz Open od lat łączy pokolenia i różne artystyczne gusty. I tym razem program skonstruowany został tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. - Festiwal otwieramy głośnym spektaklem „Ferdydurke” warszawskiego Teatru Dramatycznego w reż. Magdaleny Miklasz, a kończymy „Deprawatorem” w reż. Macieja Wojtyszko Teatru Polskiego, również z Warszawy. Oba spektakle w doskonałej obsadzie. Na scenie zobaczymy m.in. Grażynę Barszczewską, Magdalenę Zawadzką, Wojciecha Malajkata, Andrzeja Seweryna, Magdalenę Smalarę czy Annę Gorajską - zapowiada Jolanta Dąbrowska.

W bardziej kameralnej odsłonie tym razem zaprezentowane zostaną znane sceniczne dzieła Tadeusza Różewicza. Z monodramem „Powroty do odejścia Głodomora” pokaże się w Radomsku aktor i reżyser Bogusław Kierc, a ukraińska artystka Lidia Danylczuk przedstawi swoją interpretację głośnej sztuki „Stara kobieta wysiaduje”.
Festiwalowa publiczność będzie oklaskiwać najlepsze zespoły teatralne z całej Polski, nie zabraknie też grup amatorskich. I tak np. radomszczańska Scena Poezji i jej recytatorzy zaprezentują utwory poetyckie Tadeusza Różewicza w czytaniu performatywnym pt. „gdzie ja jestem”.

Różewicz Open Festiwal to nie tylko teatr i poezja. W planach także m.in. wystawy. Mirosław Kercz, znany radomszczański fotografik i dokumentalista kolejnych odsłon festiwalu, przedstawi wystawę zdjęć „Kobiece kadry”. To portrety kobiet, aktorek, które występowały na deskach MDK w różewiczowskich dramatach. Z łódzkiego Teatru im. S. Jaracza przyjedzie wystawa „Sztuczność wrodzona” prezentująca zdjęcia z inscenizacji dramatów Witolda Gombrowicza.

Różewicz Open Festiwal 2019 w Radomsku [PROGRAM]

Konfrontacji obu dramaturgów poświęcony też będzie wykład prof. Jacka Kopcińskiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”, który opowie o różnicach i podobieństwach bohaterów dramatów: „Kartoteki” Tadeusza Różewicza i „Ślubu” Witolda Gombrowicza.

Z myślą o młodszej publiczności zaplanowano koncert producenta muzycznego i pianisty Steva Nasha, który w Radomsku wystąpi z: Dj Funktion, Pan Jaras & Pinky Loops Quartet. W programie m.in. utwory z nagrodzonego albumu „Out Of Fade” oraz muzyka filmowa, czyli oczywiste nawiązanie do Stanisława Różewicza – reżysera i scenarzysty. Natomiast bezpośrednim spotkaniem z jego twórczością będzie projekcja filmu „Nocny gość”.

Festiwal to jedyna okazja o przypomnieniu o trzecim z braci, Januszu, poecie, żołnierzu, który zginął podczas II wojny światowej. To jego imię nosi organizowany po raz jedenasty konkurs poetycki adresowany do debiutantów.
W programie także spacer historyczny śladami Różewiczów, warsztaty metodyczne dla nauczycieli, scenograficzne dla młodzieży, a dla najmłodszych w Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich odbędą się zajęcia pod hasłem „Jak powstaje książka”.

Organizatorem imprezy jest Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko. ROF otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcia finansowego udzielili Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Stowarzyszenie Autorów ZA-iKS.

Wstęp na większość wydarzeń jest wolny.

Nasza Redakcja objęła wydarzenia patronatem medialnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto